Dolar Referandumdan Nasıl Etkilenebilir? 08.02.2016

0
1264
Son aylarda Türkiye’nin en büyük gündem maddesi olan Anayasa referandumu ile ilgili sizlerle bir değerlendirme yapmak istedik.

TBMM’den milletvekili oylaması sonrası kabul edilen anayasa değişiklik teklifi geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı’na gönderilmişti. Sürecin devamında teklifin Cumhurbaşkanı onayından sonra 60 gün içinde referandum yapılması gerekiyor. Şuan Cumhurbaşkanı onayı henüz beklemede. Ancak tahminlere göre en geç 16 Nisan’da referandumun yapılması bekleniyor.

Yönetim sisteminde bazı değişiklikleri beraberinde getirecek olan bu anayasa değişikliği ile ilgili uluslararası kamuoyunca da izlenen konu, toplumsal mutabakatın sağlanıp bir istikrar görüntüsünün oluşup oluşmayacağı.

Kur bazında konuşacak olursak Türk Lirası için ekonomik gelişmelerin dışında siyasi gelişmelerin çok daha etkili olduğunu daha önce görmüştük. Yani siyasi istikrar ortamı görülebilir ve uluslararası piyasadan olumlu geri bildirim gelirse Dolar/TL’de bir rahatlama muhakkak yaşanacaktır. Son Fitch raporunda da görüldüğü üzere politik gelişmelerin Türkiye’nin ekonomik görünümünü zayıflattığına işaret etmişti.

.Dolar 2017’de ne olur? Tıklayın

Bu süreçte oluşabilecek Dolar/TL seviyelerine bakacak olursak oylama sonucunda oluşabilecek siyasi ortama göre yukarıda 4.00 TL ve üzeri seviyeler görülebilecekken, olumlu bir hava oluşması halinde ve TL varlıklarına talep gelirse 3.60 ve altı seviyeler görülebilir.

Kaynak: Forex Koçu

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.