‘Dolarda 3.02’ler görülebilir’

0
373

Uzmanlar, jeopolitik riskler ve gelişen ülkelere yönelik negatif seyirle bugün 2.99'a kadar yükselen dolar/TL'nin yarınki Fed tutanaklarının ardından 3 seviyesini aşabileceğini öngörüyor.

DOLAR NE KADAR? TIKLAYIN

Bloomberg HT'ye konuşan Noor CM risk analisti Işıl Yıldırım Suudi Arabistan – İran arasındaki gerilimin riskli para birimlerinde satış baskısına neden olduğunu söyledi. Yıldırım, "Şu an için 3 seviyelerinin üzerini beklemiyoruz ancak yarınki Fed toplantı tuanaklarının sonuçlarına göre dolar baskısının artması, dolar endeksinin 100'e yaklaşması durumunda kur yeni zirveleri test edebilir"

DOLAR 2016'DA NE OLUR? TIKLAYIN

Venbey Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün artan jeopolitik risklere bağlı olarak dün gerçekleşen satış dalgasının bugün nispeten azaldığını ve daha çok verilere odaklanılacağını kaydetti. Ürkün, "yarın FOMC tutanaklarını göreceğiz. Tutanaklarda Fed üyelerinin faiz artırımının gidişatı hakkında ne ifade ettiklerini göreceğiz, agresif faiz artırımı yönünde sinyaller alınırsa dolar endeksinde yukarı hareketle birlikte 3 ya da 3.02 seviyelerine yükseliş hareketi oluşabilir" yorumunda bulundu.

– '3.15 seviyesi kısa vadede gerçekçi değil'

Burgan Yatırım FX ve Uluslararası Piyasalar Müdürü Burak Demirpehlivan, Morgan Stanley'nin kur için 3.15 olan hedefinin kısa vadede gerçekçi olmadığını söyledi.

Bloomberg HT'de Akıllı Para programına konuk olan Demirpehlivan kurda yaşanan son harekete ilişkin, "İçeride Merkez Bankası'nın faiz silahıyla ilgili adım atma ihtimali en azından potansiyel olarak mevcut. Ani agresif bir harekette bunu görebiliriz. Ancak şu an fiyatlamalar çok agresif değil" ifadesini kullandı.

– '3.02'nin ötesi için yeni bir hikaye gerekir'

Saxo Capital Yurtdışı Piyasalar Koordinatörü Özgür Hatipoğlu ise kurda 3.02'nin üzerine yükseliş için yeni bir hikaye olması gerektiğini belirtti. Hatipoğlu, "Yukarı doğru bir hareketlenme olursa 3.02 bölgesi ilk hesaplanan hareket boyu gibi görünüyor. 3.02'nin ötesi için yeni bir hikaye gerekir" diye konuştu.
 

Dolar/TL bugün jeopolitik riskler ve gelişen ülkelerdeki olumsuz seyirin etkisiyle gün içinde 2.99'u test etmişti. Doların hareketinde etkili olması beklenen Fed'in Aralık ayına ilişkin toplantı tutanakları yarın akşam açıklanacak.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.