Fed tutanaklarında ne izlenecek?

0
621

Piyasalar, Fed'in Çarşamba günü Washington'da TSİ 21:00'de açıklanacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 15-16 Aralık'taki toplantısının tutanaklarında bazı noktalara daha fazla dikkat edecek.

Geçen ay yedi yıldır süren sıfır seviyesi yakınındaki borçlanma maliyeti dönemini sonlandırma kararının ardından, gelecek faiz artırımlarının hızı konusunda politika yapıcılarının ne düşüncüklerine ilişkin işaretlere bakılacak. Fed Başkanı Janet Yellen, Aralık toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında, sıkılaştırmanın kademeli olacağını, ancak "gelecekteki politika adımlarını açık bir şekilde ekonominin nasıl evrildiğine bağlı olacağını" tekrarladı.

New York'ta SG Americas Securities faiz satışları stratejisti Omair Sharif, "Tutanaklar hangi önceliğin, yavaş hızda artırımlar ya da verilere bağımlılık, ön plana çıkacağına ilişkin iç tartışmalara ışık tutabilir," dedi.

Sharif , "Kademeli hız ve veri bağımlılığı arasındaki yol konusunda 'itme-çekme' ne olacak?" dedi ve "Ayrıca, dört faiz artırımına gitme konusunda ne denli güven duyduklarını da anlamak isteyeceksiniz" şeklinde görüş bildirdi.

Fed'de Aralık ayı FOMC toplantısı için hazırlanan çeyrek dönem ekonomik projeksiyonları, merkez bankasının faizi 2016 yılında dört kez artıracağını işaret ediyor. Bunun aksine, federal fonlar faizi (Fed'in gösterge faizi) vadeli işlemleri, piyasa katılımcılarının bu yıl yalnızca iki faiz artırımı beklediklerini gösteriyor. San Francisco Fed Başkanı John Williams, Pazartesi günkü konuşmasında, ekonomi beklenen yolunu izlemesi durumunda, bu yıl  üç ila beş faiz artıtımı beklediğini söyledi.

Enflasyon Görünümü

— Enflasyon görünümü üzerine bir tartışma. İşgücü piyasası 2007-2009 yıllaaı arasındaki resesyondan bu yana kayda değer bir iyileşme gösterdi. İşsizlik son altı yılda yarı yarıya azalarak, Kasım ayında yüzde 5'e indi. Fiyat baskıları diğer bir hikaye. Enflasyon inatçı bir şekilde Fed'in yüzde 2 hedefinin oldukça altında seyrediyor.

Fed'in enflasyonu izlemede tercih ettiği endeks Kasım ayında önceki yılın aynı dönemine göre yalnızca yüzde 0.4 yükseldi ve politika yapıcılarının projeksiyonlarının medyanına göre ise 2016'da yüzde 1.6'ya çıkması bekleniyor. Bu tahmini oluşturan faktörler –yükselen dolar ve düşen petrol fiyatları tarafında bir istikrarın olup olmayacağı ya da basitçe tüketici talebinde süregelen güçlenme–, Fed gözlemcilerine, merkez bankasının faiz artırımları için kriterlerinin karşılanıp karşılanmadığını değerlendirmeye çalışma sırasında izlenecek birşeyler verecektir.

Ayrıca, ortadaki mesele, Fed'in fiyatların yükseleceği beklentisine bağlı olarak tekrar faiz artırımına gidip gitmeyeceği ya da fiyat baskılarının gerçekten artmakta olup olmadığına ilişkin işaretleri bekleyip beklemeyeceği de olacak. FOMC toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Yellen, politika yapıcıların "gerçek ve beklenen iyileşmeyi" izleyeceğini söyledi.

New York'ta Standard Chartered Bank kıdemli ABD ekonomisti Thomas Costerg, "Aralık toplantısında açık olmayan, reaksiyon fonksiyonunu değiştirip değiştirmedikleriydi," dedi ve politika yapıcıların sonraki faiz artırımı için tahminlerini dikkate alacaklarını ve bu artırımın Mart ayında olmasını beklediğini sözlerine ekledi. Costerg, halen, ileriye bakıldığında, "Yellen'ın mesajından anlaşıldığı üzere, 2016 yılı faiz artırımlarını beklenen enfasyondan ziyade gerçek enflasyona bağlayacaklar gibi görünüyor" dedi.

Muhalefet Yok

— Neden muhalafet olmadığına ilişkin bir açıklama. FOMC'un Aralık ayı toplatısına yaklaşan aylarda, aralarında guvernörlerden  Lael Brainard ve Daniel Tarullo'nun da bulunduğu, oy kullanma hakkına sahip bazı üyeler, faizi daha uzun bir süre sıfır seviyesi yakınında tutmayı tercih ettiklerini işaret ettiler. Ancak onları geçen ay yola gelmeye ve faiz artırımını onaylamaya ne ikna etmişti?

New York'ta Bank of America Merrill Lynch kıdemli ekonomisti Emanuella Enenajor, "FOMC'un daha güvercin üyelerinin bazılarını neyin endişelendirdiğini ve alınan karar konusunda onları neyin rahatlattığını görmek çok ilginç olacak," dedi.
 

— Fed'in 2008'deki seviyesi olan 900 milyar dolardan 4.5 trilyon dolara çıkan bilançosunu daraltma konusundaki oyun planına ilişkin detaylara odaklanmak. Fed'in tarihi çizgisine oranla daha büyük bir bilançoya sahip olmaya ihtiyaç duyup duymadığına ilişkin bir soru üzerine, Yellen, "Finasal sistemin koşularında, finansal krizi öncesinden bu yana çok şey değişti ve çalışıyoruz, — uzun vadeli faaliyet çerçevemizin nasıl olması gerektiği üzerine bir projeye angaje oluyoruz" dedi.

Costerg, Fed'in kendi içinde gelecekteki bilançosunun uygun büyüklüğü konusunu tartışacak, ancak planın ayrıntılarının açık bir şekilde ortaya çıkmasının zaman alacağını söyledi ve "Yellen'ın söylediğinden biraz daha fazla detay görebilirsiniz, ancak tutanaklardan çok fazla birşey  öğreneceğimizden emin değilim" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.