‘Dolar’da ibre tekrar yukarı döndü?

0
403

Piyasalarda 7 Haziran genel seçimlerine ilişkin beklentiler fiyatlandırmaları etkilemeye devam ederken kurda son iki haftadır yaşanan pozitif ayrışmanın dün duraklamasının ardından bugün iç ve dış veriler Avrupa ve ABD merkez bankaları başkanlarının konuşmaları yakından izlenecek.

DOLAR 3,15 TL OLUR? Tıklayın

Seçim anketlerinin bugüne kadar 7 Haziran genel seçimlerinde AKP'nin tek parti hükümetinin süreceği bir senaryonun güçlendiğine dair işaretler vermesi ile yaklaşık iki haftadır aşağı yönlü bir seyir izleyen ve gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışan kurda dün pozitif ayrışma yaşanmadı ve kur ile faiz yukarı yönlü bir seyir izledi. Kurun dünkü hareketinde son seçim anketlerinin etkili olduğu belirtildi.

Bir önceki hafta Cuma günü 2.70'li seviyelerde seyreden ve geçen haftayı yüzde 4'ün üzeriyle 3.5 yılın en yüksek haftalık değer kazancı ile tamamlayan TL dün akşam 2.5880 civarında günü tamamladı. Kur bu sabah güne 0813'te 2.5850/2.5880 seviyesinden güne başlarken aynı saatte sepet bazında TL 2.7331/2.7366 seviyesindeydi.

Dolar/TL saat 10.34 itibariyle 2,60'ı geçti. İç piyasada bugün açıklanacak reel sektör güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilirken dış piyasalarda ise TSİ 1100'da Mayıs ayı Almanya Ifo endeksi 1530'da Nisan ayı ABD TÜFE ve çekirdek TÜFE verileri izlenecek. Yatırımcılar bugün ECB Başkanı Mario Draghi'nin enflasyon ve işsizlik konulu bir konferansta yapacağı konuşmayı ve Fed Başkanı Yellen'in TSİ 2000'de ABD'nin ekonomik görünümü hakkında yapacağı konuşmayı izleyecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.