DOLARDA YENİ REKOR…

0
2854

Küresel piyasalardaki Yunanistan, Rusya ve Ukrayna endişelerini takip eden dolar/TL tarihi zirvesini yeniledi.

DOLARDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Dolar/TL dün tarihi zirve olan 2,5075 seviyesini test etmesi ardından bugün güne 2,50 seviyesinin hemen altında başladı. İç piyasada cari açık verisi sonrası kur kademeli olarak 2,49'un altına indi. Kur 2,4826'ya kadar gevşedi.

Ancak daha sonra yönünü yukarı çeviren dolar 2,5085'e çıkarak rekorunu tazeledi. Bankacılar ABD Merkez Bankası'nın faiz artışlarının yaklaşmasıyla son dönemde sert değer kaybı yaşanan TL'nin bugün petrol fiyatlarındaki yüzde 4'ün üzerindeki düşüşün desteğiyle TL'deki değer kaybının bugün benzer para birimlerine göre bir miktar daha az olduğunu belirttiler.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yıl ortasında başlayabileceğine ilişkin beklentilerin arttığı faiz artışı zamanlamasını etkileyecek ABD verileri, Yunanistan endişeleri ve Rusya Ukrayna arasındaki gerilim takip ediliyor.

Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan için bugün toplanırken, AB liderleri de bugün bir araya gelecekler, ancak yetkililer önemli bir ilerleme kaydedilmesi şansının pek yüksek olmadığını belirtiyorlar.

Ukrayna'daki krize çözüm getirilmesi amacıyla bugün Belarus'un başkenti Minsk'te yapılması beklenen toplantı da piyasa tarafından yakından izlenirken dün iki ülke arasındaki gerginlik yeniden tırmandı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko dün ülkenin doğusunda düzenlenen roketli saldırılarda çok sayıda ordu personeli ve sivilin yaralandığını söyledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.