Dünyanın sonu mu geliyor?

“Arıların soyu tükenirse, insanların da soyu yok olur” diyen Albert Einstein’ın öngörüsü gerçekleşiyor mu?

0
5080

İnsanoğlu olarak en büyük korkularımızdan birisi olan dünyanın sonun ne zaman geleceği, hayatımızda var olan en büyük sorulardan birisidir. Bu soruya, en popüler teori Albert Einstein tarafından üretilmiştir. Einstein’ın “Arıların soyu tükenirse, insanların da soyu 4 yıl içinde yok olur” teorisini tekrar gündemimize taşıyan bir olay yaşandı.

Amerikan Balık ve Vahşi Yaşam Enstitüsü, bitkilerin çoğalması için hayati önem taşıyan bal arılarını nesli tükenme tehdidi altında olan canlılar listesine dahil etti. Sadece bal üretmeyen, doğadaki dengeyi de sağlayan bal arılarının neslinin tükenmesi durumunda bitki tohumlaşmaları olmadığından dolayı bitkiler yok olacağı için, insanoğlunun varlığını sürdürebilmesi de tehlikeye girecek.

Arı olmazsa, çiçek olmaz…

Çevre kirliliği, radyoaktivitenin ve baz istasyonlarının artması, tarım ilaçlarının yanlış ve fazla kullanılması yüzünden soyu tükenen canlılar arasına alınan bal arıları hakkındaki teoriye benzer başka yok oluş teorileri de bulunuyor. Örneğin İngiliz Sussex Üniversitesinden Robert Smith teorisine göre güneşin genişlemeye başlaması dünyanın sonunu getirecek. Güneşin bu genişlemesi sonucunda her ne kadar dünyanın yörüngesi değişip, güneşten uzaklaşsa da, yeryüzünde artan sıcaklık sonucunda tüm su kaynakları buharlaşıp, yok olacak. Smith teorisinde, güneşin genişlemeye başladığını belirterek, bu olayın 7,6 milyar yıl sonra dünyanın sonunu getireceğini belirtiyor.

Başımıza taş yağacak…

Tabii ki Smith’in teorisi, dünyanın yok oluş teorileri arasında en az itibar görenlerinden. Tabiri caizse bilim dünyasında en çok itibar gören yok oluş teorisi dünyaya bir meteor veya kuyrukluyıldızın çarpmasıdır. Aslında teoriden ziyade gerçek olan bu senaryonun bu kadar popüler olmasının altında dünyanın daha önce benzer bir durumu yaşamasından ileri geliyor.
Şimdiye kadar doğruluğu kanıtlanamasa da, günümüzden yaklaşık 65 milyon yıl önce dünyaya düşen bir göktaşının dinozorların soyunun tükenmesine yol açmış olması.

Patlasa da çatlasa da…

Bir zamanlar Akdeniz’deki medeniyeti yok eden bir volkan patlaması şimdi insanlığın tümünü tehdit ediyor. Özellikle Amerika’daki Yellowstone Parkında bulunan volkan şimdilik insanlığın karşısındaki en büyük tehdit. Bu volkan patladığı zaman, kuzey yarımkürenin 2 santimlik bir kül tabakasının kaplayacağı düşünülüyor.

Tabii ki bu teorilerle beraber, iklim değişikliği, salgın hastalıklar, nükleer savaş, birden oraya çıkıverecek bir karadeliğin dünyayı yutması gibi bir çok teori daha var dünyanın sonuna dair.

Ama şunu unutmamak gerekli, dünyanın sonu ne zaman gelirse gelsin, hayatınızı güzel yaşayın!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.