Benzinde nasıl tasarruf edilir?

Her kontağı açtığınızda, gözünü ilk başta benzin deposunun durumunu gösteren ibreye gidiyorsa, “Acaba benzine zaman gelecek mi?” diye uykularınız kaçıyorsa, işte karşınızda benzinden tasarruf etme rehberi…

0
1598

Dünyadaki petrol varil fiyatlarındaki düşüşün, ülkemizdeki pompa fiyatlarına yükseliş olarak yansıdığı benzinde, tasarruf edebilmek, tüm araç sahipleri için tüm zamanların en dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor.

Benzinden tasarruf etmek için herkesin birçok fikri ve farklı yöntemleri olsa da, sürücülerin tasarruf için yapması gereken ilk şey, aracının bakımlarını doğru ve zamanında yaptırması gerekliliğidir.

Eskiyen bujileri değiştirdiniz, lastiklerinize olması gereken havayı bastırdınız, hava ve yakıt filtrelerini kontrol ettiniz, rot balans ayarını yaptınız ve hatta en uygun fiyata benzin satan yakıt istasyonunu da tespit ettiniz.

Şimdi tek bilmeniz ve yapmanız gereken, araç kullanırken benzinden tasarruf etmenin püf noktalarını bilmek…

Benzin istasyonunda…

Benzin tasarrufu, yakıt istasyonunda başlar. Benzin alırken, havanın serin olduğu saatleri tercih etmeniz sizin yararınızadır. Mesela, sabahın erken saatlerde aldığınız benzin, soğuk hava nedeniyle sıkıştığı için benzini buharsız olarak alırsınız ve aynı para ile daha fazla benzin almış olursunuz.

Unutmayın, benzincide depoyu fullediğiniz zaman, pompanın hortumunda kalan benzinin de parasını ödediğiniz için, her zaman doldurmamak sizin için en iyisidir. Ayrıca benzincideki yakıt tanklarının yeni doldurulmuş olduğunu fark ederseniz, sakın benzin almayın. Dolum sırasında tankların dibinde kalan tortular üste çıktığı için aldığınız benzinin kalitesi düşer ve bu da daha yüksek bir sarfiyata neden olur.

Evde para tasarrufu yapmanın 13 yolu için tıklayın!

Arabayı çalıştırmadan önce…

Mevsim şartlarına uygun lastik kullanmanız yakıt sarfiyatınızı düşüreceğini unutmayın. Bununla beraber, arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka, lastiklerinizin havasını kontrol edin. Havası az olan lastikler, daha çok sürtünmeye neden olduğu için, benzin sarfiyatınızı arttırır.

Arabanızda gereksiz olan tüm ağırlıklardan kurtulun ve aracınızın üstündeki rüzgara karşı direnç sağlayıp, sürtünmeyi artıran her şey benzin sarfiyatınızı arttırır. Ve uygun aralıklarla aracınızdaki yağı değiştirin. Temiz olan yağ, motordaki sürtünmeyi azaltıp, benzin sarfiyatınızı düşürür.

Aracınızı sürerken…

Arabanızı ilk çalıştırdığınız zaman, motorunuzun soğuk olması, yakıt sarfiyatını arttırır. Ama boş yere de motoru ısıtmaya çalışmayın, onun yerine ilk etapta düşük hızda aracınızı sürmeniz, motorunuzu daha hızlı ve çabuk ısıtır.

Hız sınırlarına uymanız hem benzin sarfiyatınızı düşüreceği gibi hem de güvenliğinizi sağlar. Aracınızı sürerken, ani hız ve frenlerden sakınmanız benzin sarfiyatınızı azaltıcı bir diğer etkendir.

Bütçenizi doğru yönetmenin 6 kolay yolu için tıklayın!

Benzin sarfiyatında bir diğer önemli konu da, devirdir. Aracınızın devrini 2500 ila 3000 arasında tutmanız, size önemli bir avantaj sağlar.

Son olarak, benzin tasarrufu yapmanın bütçenize olduğu kadar çevreye de yararlı olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.