Ekonomistler, 2016 yılında neler bekliyor?

0
2689

Piyasalar Çarşamba günü ABD ekonomisinde son on yılın ilk faiz artırımını bekliyor. Financial Times (FT) anketine katılan 51 ekonomist, Fed faiz artırımının dünya ekonomisi ve özellikle gelişen piyasalar için muhtemel sonuçlarının altını çiziyor.

Fed'in Eylül beklentileri 2016'da 4 faiz artırımıyla toplamda 100 baz puan artışa işaret ediyordu. Ancak, piyasalar daha kademeli bir sıkılaştırma süreci beklentisini fiyatladı. Bu durumda, ABD ekonomisinin sıkılaşan para politikasına karşı dayanıklılığı ve yabancı piyasalarda oluşabilecek volatilite süpheleri etkili oldu.

Çinli yetkililer, Fed'in faiz artırımının yuan üzerinde baskı oluşturabileceğini kabul ediyor. Bu görüş de Çin'den, bir çok gelişen piyasasında olacağı gibi, fon çıkışı olacağı yönündeki genel kanıya katkıda bulunuyor. Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası baş ekonomisti, Fed'in atacağı adımların küresel borçlanma maliyetlerini artırması durumunda AMB'nin buna cevap vermek için hazır olduğunu açıklamıştı.

Fed uzun süredir piyasaları bu hafta gerçekleşecek toplantısında çeyrek puanlık bir faiz artırımı konusunda hazırlıyor. FT anketine katılan ekonomislerden bir katılımcı hariç hepsinin beklentisi bu yöndeydi. Ancak, sıkılaştırma sonucunda faizlerin hangi seviyeye ulaşacağı konusunda benzer bir fikir birliği yok.

FT anketine katılan ekonomistlerin yüzde 24'ü önümüzdeki sene 25 baz puanlık iki faiz artırımı beklerken yüzde 39 üç, yüzde 30 ise dört faiz artırımı bekliyor.

Genel toplamda, anket sonucuna göre medyan beklenti 2016'da 75 baz puan, 2017'de ise 100 baz puan faiz artırımı olacağı yönünde.

Uçtaki beklentilere sahip iki ekonomist ise Fed'in önümüzdeki iki sene içinde toplamda 300 baz puan faiz artırımı yapacağını tahmin ediyor. Diğer bir katılımcıysa Aralık toplantsının ardından Fed'in önümüzdeki iki senede 25 baz puan artırım yapacağını düşünüyor.

Janet Yellen Fed hamlelerinin kademeli olacağını belirtmişti. Ancak, bu hafta Fed açıklamasında, bu konuya dair resmi bir yol gösterici açıklama olup olmayacağı kesin değil.

Bazı ekonomistler, ekonomik yavaşlama ve doların diğer para birimlerine karşı değer kazanması durumunda, Fed'in faiz artırabilme gücünün kısıtlanacağı görüşünü taşıyor.

Ekonomistler, önümüzdeki iki senede teknik resesyon riskini yüzde 15, Fed'in faizleri tekrar 0'a çekme riskini yüzde 20 olarak görüyor.

FOMC'de yetkililerin bir kısmı gelecekteki faiz artırımlarının ikna edici olması için fiyatların doğru yöne hareket ettiğine dair daha çok işaret görmeleri gerektiğini düşünüyor. Boston Fed Başkanı Eric Rosengren geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada "Maaşlarda ve fiyatlarda yukarı yönlü hareketin devam ettiğini göremezsek faizleri artırmaya devam etme isteğimiz azalır" demişti.

Ankete katılan ekonomistlerin çok az bir kısmı önümüzdeki aylarda ABD ekonomisinde veya istihdam piyasasında kötüleşme beklediklerini açıkladı. Ancak, dolardaki hareketlerin finansal tabloyu sıkılaştırdığı ve imalat sektörüne yük olacağı konusunun altını çiziyorlar.

JPMorgan'dan Michael Feroli "İki hafta önce Başkan Yellen FOMC'nin faiz artırımı için belirledikleri koşulların oluşmasına çok yakın olunduğunu söylemişti. Yellen bu açıklamasını ABD istihdam verisinin güçlü gelmesinin ardından yapmıştı. Bu gelişmeler önümüzdeki hafta bir faiz artırımı olacağı konusundaki tartışmaları noktalar nitelikte olsa da FOMC'nin bundan sonrası için erken bir vaatte bulunmayacağını düşünüyoruz" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.