Piyasalarda gözler Fed’de

0
2469

Fed'in, yarın başlayacak ve kararları Çarşamba günü açıklanacak toplantısı öncesinde piyasalarda volatilite artarken pay piyasalarında sert düşüşler dikkati çekiyor. Fed'in yaklaşık son 10 yıldır ilk kez faiz artırması beklenen Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı yarın başlayacak. Analistler, Fed'in, karar metninde bundan sonraki sürece ilişkin ipuçları ve Başkan Janet Yellen'ın açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor. ABD'de cuma günü perakende satışlar verisinin beklentilere yakın, ÜFE'nin beklentilerin üzerinde artmasına karşın pay piyasalarında sert düşüşler görüldü.

Dow Jones endeksi günü yüzde 1,76 kayıpla tamamladı, S&P 500 endeksi yüzde 1,94, Nasdaq endeksi yüzde 2,21 düştü. Fed kararı öncesinde piyasalarda artan volatilite, fiyatlamalarda analistlerin yorumlamakta zorlandığı sonuçlara da neden oluyor. Cuma günü pay piyasalarındaki hızlı düşüşlerle ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin yüzde 2,24'ten yüzde 2,12'ye kadar gerilemesi ve dolar endeksinin yatay seyir izlemesi dikkati çekiyor.

Dolar, özellikle gelişen ülke para birimleri karşısında yükselirken, diğer gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrediyor. Geçen hafta Güney Afrika'da Maliye Bakanı değişikliğinden sonra dolar karşısında hızla değer kaybederek tarihinin en düşük seviyesine gerileyen Güney Afrika randı, piyasaların tanıdığı eski Maliye Bakanı'nın tekrar göreve getirilmesinin ardından kayıplarının bir kısmını telafi etti. Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, geçen hafta atadığı Maliye Bakanı David van Rooyen'i, gelen tepkiler üzerine görevden alarak yerine Pravin Gordhan'ı getirdi. Dolar/rand paritesi, atama haberi ile yaklaşık yüzde 5 düşerek şu dakikalarda Asya piyasalarında 15,17 seviyesinde dengelendi. Cuma günü Avrupa borsalarında da yüzde 2'yi aşan düşüşler görülürken, bugün Asya borsalarında karışık bir seyir izleniyor.

Çin'de yuanın değerinin sadece dolar yerine, başka para birimlerinin de bulunacağı bir sepete bağlı belirlenebileceği söylemleri ile yuan dolar karşısında düşüşünü sürdürdü, Şanghay bileşik endeksi şu dakikalarda yüzde 2 değer kazandı. Japonya'da ise beklentilerden iyi gelen verilere rağmen Nikkei 225 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 1,80 değer kaybıyla tamamladı. Yurt içinde geçen hafta pay piyasalarındaki sert düşüş dikkati çekerken, dolar/TL, iki ayın en yüksek seviyesi olan 2,9883'ü gördükten sonra 2,9650 seviyelerinde dengelendi. Fed öncesinde gelişen ülke para birimlerine paralel TL varlıkları üzerindeki satış baskısı geçen hafta boyunca devam etti.

BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 2,87, haftalık bazda ise yüzde 5,37 değer kaybederek haftayı 70.280 puandan tamamladı. Analistler, bu hafta küresel piyasalarla Fed odaklı seyrin süreceğini belirterek, özellikle pay piyasasında göstergelerin aşırı satıma işaret ettiğini, gelmesi muhtemel tepki alımlarının güçlenip güçlenemeyeceğinin izleneceğini kaydediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.