Elektrik kesintisi sanayiyi vurdu…

0
2936

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı (KSO) Ayhan Zeytinoğlu,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu an Kocaeli'nin tamamında elektrik kesintisi yaşandığını ve bu nedenle sanayi üretiminin tamamının durmuş vaziyette olduğunu söyledi.

Üretim yapan firmalarla temas kurduklarını dile getiren Zeytinoğlu, "Bütün hatlar kapalı olduğu için üretim yapılamıyor. Enerji üretenler de enerji üretmiyor. Enerji de yok maalesef. Çok zor ve çetin bir durum. Tam olarak ne olduğunu da bilmiyoruz, Enerji Bakanlığı'ndan bir açıklama bekliyoruz" diye konuştu.

Kontinü sistemde üretim yapan bütün firmalarda ciddi zararlar oluşacağını aktaran Zeytinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir de üretim yapılmıyor, üretimler durmuş durumda. Ben bir an önce arızanın giderilip, üretime geçme arzusunda olduğum için 17.00'ye kadar elektrik kesintisini düşünemiyorum. Durumun çok vahim olduğunu düşünüyorum. Umarım en kısa sürede üretime döneriz çünkü bunun günlük hesabını yapmak çok kolay bir şey değil, çok büyük kayıp var. Bir an önce elektriğin gelmesi lazım."

"Fabrikaların tamamında elektrikler kesik"

Ayhan Zeytinoğlu, enerji arzının sanayicinin olmazsa olmazı olduğunu vurgulayarak, "Olağanüstü bir durum olduğu için herhangi bir şey söylemiyorum. Kabul edilebilecek bir şey değil kesinlikle. Yapabildiğimiz birşey yok, keyfi bir uygulama da olamaz. Çok büyük bir arıza var. Bütün hatların kesilmesi onu işaret ediyor" ifadesini kullandı.

KSO'ya kayıtlı 2 bin 400 olmak üzere kent genelinde 5-6 bin civarında üretim yapan firma olduğunu ve bunların 87'sinin ülkenin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer aldığına dikkati çeken Zeytinoğlu, "Türkiye imalat sanayisinin yüzde 13'üne ev sahipliği yapan Kocaeli'nde üretim durmuş vaziyette. Şu anda elektrik tamamında kesik. Jeneratörü olan firma çoktur ama tüm üretimini yapacak jeneratörü olan firma da yoktur. Biz jeneratörü sadece acil ihtiyaçlarımızı giderebilecek büyüklükte yaparız. Makinelerimizin tamamını döndürecek büyüklükte jeneratör kimsede yoktur. Dolayısıyla bütün firmalarımız şu anda duruşta" bilgisini paylaştı.

TÜPRAŞ'TAN AÇIKLAMA

Tüpraş Genel Müdürlüğü'nden elektrik kesintisi ile ilgili olarak yapılan açıklamada bu kesintinin, tesislerdeki enerji sistemlerinin otomatik olarak devreye girmesi nedeniyle üretim ile ilgili bir soruna yol açmadığı belirtildi. Açıklamada, "Bugün saat 10.36 itibariyle ülkemiz genelinde meydana gelen ve hala devam eden elektrik kesintisinin üretim süreçlerimize bir etkisi olmamıştır." denildi.

SEDAŞ AÇIKLAMA YAPTI

Bu arada Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerinde elektrik dağıtımını yapan Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ) yazılı bir açıklama yaparak sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını duyurdu.

Sedaş'ın açıklaması söyle:

"Türkiye Elektrik İletim A.Ş.(TEİAŞ) İletim hatlarında yaşanan sorun nedeniyle bölgemizdeki Sakarya, Kocaeli, Bolu, Düzce İllerinde enerji kesintisi yaşanmaktadır. Yaşanan enerji kesintilerinin SEDAŞ elektrik dağıtım hatlarıyla herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır."

PAYLAŞ
Önceki İçerikEmekliye zam…
Sonraki İçerikSebep siber saldırı mı?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.