Emeklilik fonları Nedir?

Bireysel emekliliğin popüler olduğu son yıllarda yıldızı parlayan emeklilik fonları yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Dolayısıyla en çok sorgulanan fonlar için de emeklilik fonları yer alıyor.

0
2470

Emekli olmak isteyen katılımcıların bireysel emeklilik hesaplarında biriken tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesi, risklerini dağıtmak amacıyla oluşturulan inançlı mülkiyet esaslarına göre işletilen fonlara emeklilik fonları denir.

Emeklilik fonları, bireysel emeklilik sistemine giren katılımcıların yatırımlarını orta ve uzun vadede en yüksek fayda sağlaması amacıyla yönetilen fonlardır. Fonun içeriğinde bulunan varlıklar emeklilik fonu katılımcısının tercihleri ile şekillenir.

Emeklilik yatırım fonları ile katılımcıların yatırım stratejilerinin uyuşması çok önemlidir. Dolayısıyla katılımcı fon seçerken emeklilik fonu şirketlerini tarafından yayınlanan yazılı veya dijital kılavuzları okuması kişisel faydası açısından gereklidir. Katılımcı emeklilik fonu yöneticisi şirketlerin yazılı ve dijital yayınlarından fonun başarısını, performansını, fiyatını, grafiklerden uzun vadeli ve anlık dönemsel getirilerin, fonu oluşturan enstrümanların oranlarını izleyebilir.

Emeklilik fonlarının getirisi esnektir. Fonun getirisine yönelik emeklilik fonu yöneticisi olan şirket bir garanti vermez diğer taraftan fonun getirisi ise sizin yapmış olduğunuz seçimlere bağlıdır.

Emeklilik fonlarının her ne kadar katılımcı tarafından finansal ürün dağılımı yapılsa da bu ana yapısı portföy şirketleri tarafından oluşturulmuş fonlar içinde olur. Mesela emeklilik yatırım fonları içerdikleri finansal ürünlere göre çeşitlilik gösterir. Mesele emeklilik fonunun yüzde 80’ni likit enstrümanlardan oluşuyorsa likit emeklilik fonu, kamu borçlanma senetlerinden oluşuyorsa da kamu borçlanma emeklilik fonu olarak adlandırılır.

Tefas Nedir için TIKLAYIN!

Emeklilik fonuyla ilgili en çok sorulan iki soru vardır bir herkes emeklilik fonu katılımcısı olabilir iki emeklilik fonların değeri nasıl hesaplanır. İlk sorunun cevabı bireysel emeklilik fonu katılımcıları tarafından yatırım yapılabildiğidir. İkinci sorunun cevabı ise emeklilik fonunun tüm varlıkları değerlendirilir ve toplam değer üzerinden pay sayısına bölünür. Ki yatırımcı yatırım yaptığı emeklilik fonunun getirisini ilgili fonun sitesinden düzenli olarak izleyebilir. Beklentisi ile fonun getirisi uyuşmuyorsa senede toplam 6’yı geçmemek üzere fon dağılımını değiştirebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.