Erdoğan Rusya’ya sert çıktı

0
326

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Türk hava sahasına yönelik ihlallerini değerlendirerek Türkiye'nin buna sabretmesinin mümkün olmadığını ve Rusya'nın Türkiye gibi bir dostunu kaybederse "çok şey kaybedeceğini" söyledi.

Belçika temasları kapsamında Başbakan Charles Michel ile açıklamalarda bulunan Erdoğan, Rusya'nın Suriye'deki askeri faaliyetlerine ve Türk hava sahasını ihlalini değerlendirdi ve "Bu tabi dün NATO'nun da bu konuyla ilgili sert ültimatomu ile karşılık bulmuştur. Buna tabii sabretmemiz mümkün değil. Nitekim dün ve evvelki günler ne yazık ki arzu etmediğimiz adımlar atılma durumundadır. Ve bunu kabullenmek özellikle Türkiye'ye yakışmayacağı gibi, NATO'nun da kendi prensiplerinin tamamen dışındadır. Dolayısıyla buna karşı NATO tavrını almıştır ve bundan sonra da alacağına kesinlikle inanıyorum. Çünkü Türkiye'ye yapılan saldırı NATO'ya yapılmış bir saldırıdır. Bunun bilinmesi lazım ve bu konuyla ilgili olarak Rusya ile olan ilişkilerimiz malumdur. Ama Rusya Türkiye gibi eğer bu konuda birçok işbirliği yapmış olduğu dostunu da kaybederse çok şey kaybeder. Bunu da bilmesi lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye, Suriye'de hava operasyonları düzenleyen Rusya'nın Cumartesi ve pazar günü olmak üzere iki defa Türk hava sahasını ihlal ettiğini açıklamış ve Rusya'nın Ankara büyükelçisi iki kere tepki için Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.  

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye'de hava operasyonları düzenleyen Rus savaş uçaklarının Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili yeni bir açıklama yaptı.  Rusya'nın Türk hava sahasını iki kez ihlal ettiğini belirten NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "İhlal uzun sürdü. Kaza gibi görünmüyor" dedi. Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Bu ihlalle Rusya, NATO'nun hava sahasını da ihlal etti" açıklaması yaptı.

'Brüksel'de basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Rus güçlerinin Suriye'de toplandığını ve güçlendiğini gördük ama sayı veremeyeceğim. Kara birlikleri de var, hava güçleri de var, deniz birlikleri de var. Rusya'nın askeri güçlerini artırdığını görmekteyiz. Son haftalarda gördüğümüz bu" dedi.

Türk hava sahasının ikinci bir Rus savaş uçağı tarafından ihlal edildiği iddiasıyla ilgili Rus hükümetinden bir açıklama daha geldi. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.