‘Fed faiz artırımını 2016’ya erteleyebilir’

0
332

Bankanın New York merkezli baş ekonomisti Jan Hatzius, müşterileri için hazırladığı notta, “Faiz artırımı için Aralık ayı ihtimali hala şirketin merkez tahmini ancak üretim ve istihdamdaki yavaşlama politika yapıcıların sıfıra yakın faiz politikasını daha uzun bir süre sürdürmesini doğrulayabilir” değerlendirmesi yaptı.

Vadeli işlem yapan traderlar, Fed’in faizleri bu yıl artıracağına yönelik iddialarını azalttı. Ancak Başkan Janet Yellen ve William C. Dudley gibi yetkililer merkez bankasının 2015’te harekete geçmesini beklediklerini belirtmişti. Kansas City Fed Başkanı Esther George ve San Francisco Fed Başkanı John Williams Salı günü konuşma yapacak.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre merkez bankasının bu yıl harekete geçme ihtimali Ağustos sonundaki yüzde 60 seviyesinden yüzde 35.2’ye geriledi. Bu hesaplama efektif fed fon oranını ilk faiz artırımının ardından yüzde 0.375 seviyesine geleceğini varsayarak yapılıyor. Mevcut hedef aralık sıfır ile 0.25 seviyesinde.

Hatzius , “Üretim ve istihdamda ek kötü haberler gelmesi, para politikası görünümünde oldukça büyük bir değişime yola açabilir. Dolayısıyla önümüzdeki birkaç aydaki büyüme ve işgücü piyasası verileri normalden daha önemli olacak” yorumunu yaptı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.