Etkili Cv nasıl hazırlanır?

Latince kökenli bir kelime olan cv, Curriculum Vitae'nin kısaltmasıdır. Curriculum ve Vitae kelimelerinin ise Latincede farklı anlamları vardır. Curriculum; döngü, çerçeve ve koşu, Vitae ise hayat anlamındadır.

0
4377

Senem Türkanoğlu/Editör 

Günümüzde cv; iş arayanların işverenlere kendilerini tanıtmak için hazırladıkları bir taslak olarak tanımlanabilir. Etkili bir cv sizi diğerlerinin önüne geçirerek mülakata davet edilmenize yardımcı olabilir. Bunun içinde dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

Cv, bugüne kadar yaptığınız her şeyi karşı tarafa sunmanıza olanak tanır. Bu sebeple en az iki sayfalık bir özgeçmiş hazırlamalısınız. Bunu yaparken de akıcı bir dil kullanmalı ve yazım hatası yapmamalısınız.
-Bir cv ortalama 1 ya da 3 dakika inceleniyor dolayısıyla çok uzun paragraflar kullanmaktan kaçınmalısınız.
– Sık kullanılan yazı karakterlerini tercih etmeli, 11 ya da 12 punto kullanarak yazmak istediklerinizi anlatmalısınız.
-Ön yazı bir cv’nin olmazsa olmazıdır. Ön yazıda etkili ve kısa cümleler kurarak hangi alanda çalışmak istediğinizi belirtmelisiniz
-İlk olarak fotoğraflı cv’lerin tercih edildiği göz önünde bulundurarak, resmi kıyafetle çektirdiğiniz fotoğrafı özgeçmişinize eklemelisiniz.
– Kariyer hedefinize mutlaka değinmelisiniz.
-Kişisel bilgileri en başta ( ad, soyad, telefon, e-posta, uyruk, doğum tarihi, medeni durum) vermelisiniz.
– Kişisel bilgilerden sonra eğitim bilgilerini varsa başarı belgelerinizi de yazmalısınız.
– Eğitim bilgilerinin ardından en son çalıştığınız yerden başlayarak iş deneyimlerinizi sıralamalısınız. İş deneyimlerini sıralarken yaptığınız işi doğru tanımlamalısınız.
– Bilgisayar, yabancı dil bilgileri ve bunları nereden öğrendiğinizi belirtmelisiniz.
– Sertifika, kurs, ehliyet ve sosyal sorumluluk projelerinizi paylaşmalısınız.
Cv’nizin sonuna ise referanslarınızı eklemelisiniz. Referans olacak kişilerin iletişim bilgilerini de vermeyi unutmamalısınız.

Yukarıdaki hususları göz önünde bulundurarak özgeçmişinizi hazırlarsanız hayalinizdeki işi bulma ihtimaliniz artabilir. Unutmayın; bu hayatta istedikten sonra yapılmayacak şey yok! Eğer bir iş bulmak istiyorsanız bunun için ne yapılması gerekiyorsa onu yapmalısınız. Asla pes etmemelisiniz ve sabırlı olmalısınız! Her ne yaşarsanız yaşayın hiçbir şeyin sizi yolunuzdan alı koymasına izin vermemelisiniz! Başarılı insanlar sabırlıdır ve çok çalışır. Çalışmadan bir şeylere ulaşmak ne yazık ki kolay değil! Her zaman çok çalışmalı ve istekli olmalısınız!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.