‘Euro Bölgesi’nde toparlanma kırılgan’

0
673

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Peter Praet, Avro Bölgesi'nde son ekonomik verilerin döngüsel ancak kırılgan bir toparlanmaya işaret ettiğini söyledi. Praet, Almanya'nın Frankfurt kentinde düzenlenen "18. Avro Finans Haftası" isimli etkinlikte bir konuşma yaptı. Avro Bölgesi'nde fiyat baskılarının aşağı yönlü risklerle bastırılmaya devam ettiğini belirten Praet, buna karşın sıralı risklerin azalığını belirtti.

Euro ne kadar? TIKLAYIN!

Praet, Avro Bölgesi'nde son verilerin döngüsel ancak kırılgan bir toparlanmaya işaret ettiğini de dile getirdi. ECB yetkililerinin faiz konusunda yoğun tartışma içerisinde olduğunu ifade eden Praet, faiz ayarlamalarının merkez bankalarının bastırılmış enflasyonu canlandırmak için kullanabileceği enstrümanların bir parçası olduğuna işaret etti. Bankanın para politikasının finansal koşullara aktarımının iyi ilerlediğini belirten Praet, finansal koşulların enflasyona aktarımının tahmin edilenden daha uzun sürdüğünü dile getirdi. Praet, Avro Bölgesi'nde enflasyonun hala istenilen düzeyde olmadığına dikkati çekerek, "Enflasyon beklentileri, sadece kısmen enflasyonun yüzde 2'ye yakın seviyelere hızlı ve kalıcı gelmesi yolundaki ayarlamalara işaret edecek değerlere kavuştu" ifadesini kullandı.

Avro Bölgesi ekonomisinin kademeli olarak derin ve uzun süreli bir krizden çıktığını anımsatan Praet, geçen yıldan bu yana görülen gelişmelere karşın gerçek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) hala 2008 yılının ilk çeyreğindeki seviyenin altında olduğunu kaydetti. Praet, ayrıca merkez bankalarının bilinçli kararlar almaya ve belirsizlik ortamında hareket etmeye hazır olması gerektiğini sözlerine ekledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.