Forexle ilgili yeni düzenleme geliyor

0
3310

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, yılbaşından önce foreks piyasalarına getirilecek regülasyonları kapsayan düzenlemenin tamamlanıp Resmi Gazete’de yayınlanacağını söyledi. “Uzun Vadeli Yatırımların Finansmanında İslami Sermayenin Kullanılması” konferansı sonrasında Habertürk’e konuşan Vahdettin Ertaş, 2016 yılına yeni düzenlemelerle girileceğini belirterek “Şahsen benim çok içime sinen bir düzenleme oldu” diye konuştu.

Ertaş, ‘Foreks riskli yatırımdır, yatırımcı bilinçli yatırım yapmalıdır ve küçük miktarlarla başlaması gerekiyor” mesajını vermek istediklerini belirtti. Foreks piyasasında yapılacak düzenlemelerle, 10 bin TL’nin altında olan müşteriler için mevcut 1/100 olan kaldıraç oranının 1/50’ye çekilmesi, Euro/dolar gibi en çok işlem yapılan paritelerde kaldıraç oranının aynı kalması bekleniyor. Bunun yanı sıra aracı kurumların hesap açılışından önce Birlik nezdinde hazırlanan deneme platformu üzerinden müşterilerine muhakkak deneme hesabı yapmasının zorunlu tutulacağı belirtiliyor.

"MAHKEME 'PARAYI GERİ ÖDEYİN' DERSE ÖDERİZ"

Ertaş, Anayasa Mahkemesi’nin, zamanında kaydileştirilmediği için Yatırımcı Tanzim Merkezi’ne devrilen hisse senetleri ile ilgili iptal kararı için ise “Düzenlemenin yapıldığı tarihten bu güne 28 milyon TL civarında gelir kaydedildi. Mahkemeler ‘bu paraları geri ödeyin’ derse yatırımcılara, öderiz. Çünkü AYM kararları geriye yürümüyor. Meclis açıldıktan sonra belki bir düzenleme yapılır. Ya hepsini ödeyeceğiz ya da dava açıp kazananlara ödemeleri yapacağız” dedi.

"2023’E KADAR 250 MİLYARLIK YATIRIMA İHTİYACIMIZ VAR"

Vahdettin Ertaş, konferansta yaptığı sunumda Türkiye’nin 2023’e kadar hedefleri doğrultusunda, 250 milyar dolar tutarında altyapı yatırımı yapmak zorunda olduğunu belirterek bu yatırımlar için alternatif finansman kaynaklarına ihtiyaç olduğunu kaydetti. Türkiye’nin altyapı yatırımlarının sadece kamu kaynaklarıyla yapılamayacağını ifade eden Ertaş, önümüzdeki dönemde uzun vadeli finansmanda hem sermaye piyasalarının hem de İslami finansal araçların önemli rol oynayacağını söyledi. Ertaş, “Bu noktada İslami finans iyi bir alternatif olabilir diye düşünüyorum. Burada risk ve fayda karşılıklı olarak paylaşılıyor. İslami finans araçları finansal kriz esnasında da dayanıklılığını kanıtladı” diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.