Euro da dolara özendi…

0
2804

Euro dolar karşısında, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin Çarşamba günü yaptığı değerlendirmenin ardından iki haftanın en yükseğine yakın bir seyir izliyor. Draghi, bölge ekonomisine yönelik güven duyduğunu ifade etti ve bankanın tahvil alım programını genişletmesine ihtiyaç olmadığını söyledi.

Euro Çarşamba günü sona eren iki günde yüzde 3.2 değerlenerek Mart 2009’dan bu yana en büyük artışı kaydetti. Euro önemli para birimlerini çoğu karşısında, Draghi’nin enflasyonun bu yıl ivmelenmeye başlayabileceğini belirtmesinin ardından New York’ta yükseliş gösterdi. 10 yıl vadeli Almanya tahvil faizi, euro tarihindeki en sert üst üste yükselişi kaydetti ve Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Melbourne’daki IG Australia baş piyasa stratejisti Chris Weston, “Parasal genişlemenin net bir şekilde işe yaradığını görüyoruz. Enflasyon beklentileri yukarı hareketleniyor. Euro tekrar ilgi görmeye başlıyor” dedi.

Euro dolar karşısında Tokyo saat ile 13:18’de 1.1269 dolardan işlem gördü. Euro Çarşamba günü yüzde 1.2 kadar değerlenerek 1.1285 dolar ile 19 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Euro yen karşısında New York’ta yüzde 1.2 yükselmesinin ardından 140.07 yenden 140.13 yene geldi.

Dolar yen karşısında, Salı günü 125.05 yen ile 2002’den bu yana en yüksek seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.2 değerlenerek 124.47 yene geldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.