Euro gücünü koruyor

0
2716

Euro, küresel hisse senetlerindeki iki günlük düşüşün güvenli varlıklara olan talebi tetiklemesiyle, 10 önemli para karşısında kazançlarını korudu.

Avrupa parası, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin 3 Aralık'ta teşvik önlemleri açıklamasından bu yana, dolar karşısında yüzde 2.9 yükseldi. AMB Başkanı'nın açıkladığı teşvik, beklentileri karşılayamamıştı. Euro, MSCI Tüm Piyasalar Küresel Endeksi'nin enerji ve emtia fiyatlarındaki düşüşe neden olan küresel talepteki azalmanın altını çizen Çin verisiyle Salı günkü düşüşünün arduından, yükselişini ikinci güne taşıdı. Merkez bankası, yuanın günlük referans oranınında Çarşamba günü indirime giderek, Ağustos 2011'den bu yana en düşük seviyeye getirdi.

Tokyo'da Mizuho Securities Co. döviz stratejisti Kenji Yoshii, “AMB hamlesini yapmışken ve devamı bir süre için gelmeyecek gibi bir görünüm hakimken Euroyu şu an satmak için bir neden yok. Riskten kaçış için emtia fiyatlarındaki düşüş devam ederse euro yükselebilir ki bu gelişen paralara ve emtiaya karşı gelişmiş paraları öne çıkartır” dedi.

Euro, Tokyo saatiyle 14:22'de yüzde 0.2 yükselerek 1.0918 seviyesinden işlem görürken, yen karşısında 133.90 seviyesindeki yatay seyrini korudu. Yen, dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazandı ve 122.66 seviyesinen işlem gördü.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.