Euro yen karşısında güçlendi

0
2779

Euro, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin euroya çok fazla değer kaybettirecek bir teşvik beklentisine karşın uyarısının ardından, yen karşısında yükselişini sekizinci güne taşıyarak Aralık 2013'ten bu yana en uzun yükseliş sürecini gerçekleştirdi.

Avrupa parası, Frankfurt'taki yetkililerin geçtiğimiz Cuma negatif faiz sistemine geçtiğini açıklayan Japonya Merkez Bankası'na (BOJ) ayak uydurabilecek fazla bir kozunun kalmadığı yönünde güçlenen spekülasyon ile 16 önemli paranın 13'ü karşısında değer kazandı. Commerzbank AG'den Esther Reichelt'e göre yatırımcılar, Aralık ayı toplantısında hayal kırıklığına uğramaları nedeniyle, ECB'den çok daha fazlasını bekliyorlar.

Budapeşte'de ECB Yönetim Kurulu üyesi Ewald Nowotny, “yatırımcılar açıkça çok fazla şey beklediğini Aralık toplantısından öğrenmiş olmalı” dedi. AMB Başkanı Mario Draghi'nin, bugün ilerleyen saatlerde Strasbourg'da Avrupa Parlamento'sunda konuşma yapması bekleniyor.

Frankfurt'ta Commerzbank'tan Reichelt, “Aralık ayında hayal kırıklığına uğraması sonrası piyasalar, güvercin olmasına karşın AMB'den ne beklemesi gerektiği konusunda çok temkini davranıyor. Piyasa çok fazla fiyatlama yapmaktan korkuyor çünkü Aralık ayında bu durumdan olumsuz etkilendiler” dedi.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.