Evde para tasarrufu yapmanın 13 yolu

Her insan için evi özeldir! Her nereye giderseniz gidin sonunda sıcacık yuvanıza döndüğünüzde eminim bir kere de olsa “oh be evim gibisi yok “demişsinizdir. O halde sıcacık evinizde uzun yıllar güzel bir şekilde yaşamak için bazı şeylerden tasarruf etmelisiniz.

1
6620

Tasarruf para biriktirmek ve ilerde daha rahat yaşamak için başvurulan en etkili yöntemdir. Evinizde bu yöntemi uygulayarak bütçenizi çok zorlamadan para biriktirerek hayal ettiklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelin, şimdi evde nasıl para tasarrufu yapacağınıza değinelim. İlk olarak yüksek gelen faturalarınızı düşürmek için harekete geçin! Yüksek gelen faturalar sonrasında her ay sıkıntı yaşıyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyerek faturalarınızı düşürebilir ve evde para tasarrufu yapabilirsiniz. İşte evde para tasarrufu yapmanın en etkili 13 yolu:

1. Kullanmadığımız halde açık bıraktığımız su gideri, yılda kişi başı ortalama 12 tondur. Bu durumu dikkat alarak diş fırçalarken ve tıraş olurken musluğu kapalı tutun!

2. Bulaşıkların yıkanması için 55 derece su sıcaklığı uygundur. Bulaşık makinesini kullanırken dereceyi artırmayarak daha az para ödeyebilirsiniz.

3. Saç kurutma makineleri masum değil! Not: Bir saç makinesi ortalama 10 dakika açık kaldığında, 60 watt’lık bir lambanın 3 saat yanmasına eşdeğerdir.

4. Tozlanan lamba ışığın yüzde 50’sini yutar. Dolayısıyla lambaların tozunu alarak gereksiz bir harcamadan kurtulabilirsiniz.

5. Dikkat! Büyük ekranlı televizyonlar fazla enerji tüketiyor. Büyük ekranlı televizyonlar yerine küçük ekranlı televizyonları kullanın.

6. Enerji tasarrufu için; açık renkte mobilyalar tercih edin!

7. Çamaşır makinesi tam dolmadan çalıştırmayın.

8. Çamaşırlarınızın çok kirli değilse ön yıkama (uzun program) yapmayın. Kısa programları kullanarak tasarruf edebilirsiniz.

9. Akkor lambayı, ‘kompakt floresan lambayla değiştirirseniz, yüzde 80 tasarruf sağlarsınız.

10. Mümkün olduğunca ışıkları gereksiz yere açık bırakmayın, gün ışığından faydalanmaya çalışın!

11. Buzdolabı ısı kaynaklarına yakın olduğunda serin kalmak için daha çok enerji sarf eder. Bu nedenle buzdolabınızı ısı kaynaklarından uzak tutun!

12. Buzdolabını uzun süre açık tutmayın!

13. Enerjiden yüzde 50 tasarruf etmek istiyorsanız aynı zaman diliminde birden fazla yiyecek pişirmeyi deneyin.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

1 YORUM

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.