Para biriktirmek için nelerden tasarruf etmelisiniz?

Para biriktirerek hayal ettiğinizin evin ve arabanın sahibi olabilirsiniz. Bunun için de bir takım şeylerden fedakarlık yapmalısınız. Peki, nedir bunlar? İşte para biriktirmek için yapmanız gerekenler:

0
5544

1.Evde daha fazla vakit geçin

Para biriktirmenin en etkili yolu tasarruftur. Tasarruf ederek paranızı biriktirebilir ve hayal ettiğiniz hayata kavuşabilirsiniz. Tasarruf etmenin de birçok yöntemi var. O yöntemlerden biri de evde daha fazla vakit geçirmek. İlk olarak yapmanız gereken ise evde vakit geçirecek alternatifler üretmek olmalıdır. Mesela; boş zamanlarınızda dışarda gezip para harcamak yerine evinizde film izleyebilir, kitap okuyabilir ya da arkadaşlarınızla birlikte keyifli aktiviteler yaratarak para harcamadan vaktinizi iyi geçirme imkanı oluşturabilirsiniz.

2.Harcamalarınızı kontrol altında tutun!

Gelir ve giderinizi her zaman kontrol altında tutmalısınız. Gideriniz, gelirinizden fazla ise para biriktirmeniz zorlaşabilir. Dolayısıyla giderlerinizi aylık finansal tablolar oluşturarak takip etmeli ve bu liste doğrultusunda harcamalarınızdan kısarak para biriktirmelisiniz.

3.Dışarıda sık sık yemek yemeyin

Sık sık dışarıda yemek yiyorsanız, bu alışkanlığı bir an önce bırakmalısınız. Yemeğinizi evde pişirerek tasarruf edebilirsiniz. Hiç dışarı çıkmamak yerine sadece yemek masraflarını hayatınızdan çıkartırsanız paranız cebinizde kalmış olur. Dışarı çıkmayı çok istiyorsanız da yakın arkadaşınızla bir kahve ya da çay içebilirsiniz.

4.Gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarın

Para biriktirmenin en etkili yollarından biri de; gereksiz harcamalardan kaçınmaktadır. Örneğin; 5 tane montunuz var ve bir mağazada gördüğünüz montu o kadar çok beğendiniz ki dayanamayıp onu da alarak gardırobunuza eklediniz. Tasarruf etmek; gereksiz harcamaları kısıtlamaktır. Beğendiğiniz montu ihtiyacınız olmadığı halde aldığınızdan tasarruf etmeyerek bütçenizi zorladınız. Paranızın size kalmasını istiyorsanız gereksiz harcamalardan kaçınarak bütçenize uygun hareket etmelisiniz.

5.Spor salonlarından uzak durun

Sporun sağlık yaşamda faydası büyüktür. Fakat spor yapmak için illaki spor salonuna gidip, para harcamak gerekmez. Kilolarınızdan şikâyetçiyseniz ya da sağlıklı yaşamı kendinize ilke edindiyseniz evinizde fitness videoları izleyerek ve çeşitli spor materyalleri edinerek spor yapabilirsiniz. Evde spor yaparak spor salonuna ödediğiniz parayı doğru bir yatırım aracında değerlendirerek de birikim yapabilirsiniz.

Evde para tasarrufu yapmanın 13 yolu için TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.