“Faiz artışı kademeli olacak”

0
2575

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart Aralık'taki faiz artışının endişeye neden olacak bir oran olmadığını söyledi. Lockhart bundan sonraki faiz artırımlarının kademeli ve verilere bağlı olacağını kaydetti. Ancak 'kademeli artış'ın merkez bankasının gelecek her toplantıda faiz artırabileceği anlamına gelmediğini söyleyen Lockhart, "Önemli olan nokta şu ki; artış hızı ekonominin nasıl bir performans gösterdiğine bağlı olacak, artışlar kademeli ve verilere bağlı olacak" dedi.

Lockhart, merkez bankasının "kademeli" faiz artırımı taahhüdünün, her diğer bir Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında faiz artırımı olabileceğini işaret ettiğini, ancak asıl artırım hızının açıklanan ekonomik verilere bağlı olacağını söyledi.

Lockhart, "Faiz artırım olasılığı her diğer toplantı için daha yüksek olacak" şeklinde konuştu.

Faiz artırım kararından sonra ilk kez bir radyo programında konuşan Lockhart 16 Aralık'taki faiz artışının ABD ekonomisine olan güvenin göstergesi olduğunu ve ekonomideki ivmelenmenin sağlam olduğunu söyledi.

Ancak enflasyonun hala %2'lik hedefin ciddi anlamda altında olduğunu belirten Lockhart, enflasyonda yükseliş görmek istediğini, dolar ve petrolün enflasyondaki etkisinin geçici olacağını vurguladı.

Bu yıl FOMC'de oy hakkı bulunan Atlanta Fed Başkanı, ekonomide %2'nin hafif üzerinde ılımlı büyümenin devam ettiğini de vurguladı. ABD ekonomisinin tam istihdama ulaşmasa da yakın olduğunu belirten Lockhart, 2016 yılında global ekonominin ABD için daha destekleyici olmasını bekliyor. ABD Merkez Bankası geçen hafta 2006'dan beri ilk kez faiz artırmış, faiz artışlarının kademeli olacağı belirtilmişti. Fed 2016 yılı faiz beklentisini daha önce olduğu gibi yüzde 1.375 olarak açıklamıştı, bu da en az 4 kademeli bir artış anlamına geliyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.