Faiz Nedir?

Ekonomi biliminde iki şekilde ifade edilen ve kökeni Arapçadan gelen faiz; ilk olarak borç anlaşması satışının ardından sağlanan gelir. İkinci olarak da üretim amaçlı elde edilen sermayenin gelir oranı tanımlanır.

0
3859

Faizin tarihine baktığımızda MÖ 3000 yıllarında ilk kez Sümerler tarafından kullandığı bilinmektedir. Günümüzde de faizi bankalar sermayenin karı, yatırımcılar ise yatırım aracından elde ettikleri gelir olarak görmektedir.

Faiz türleri nelerdir?

Kanuni (yasal) faiz, basit faiz, akdi faiz, birikmiş faiz, bileşik faiz, dönemsel faiz ve temerrüt faizi.

Paranın kullanılma maliyeti olarak da tanımlanan faizi şimdi de en basit haliyle ele alalım. Örneğin; ihtiyaçlarınız doğrultusunda bankaya kredi başvurusunda bulundunuz. Banka da size vereceği kredi karşılığında belirli bir tutarda faiz oranı talep etti. Bu durumda bankadan alacağınız para karşılığında ek bir ödeme yapmak zorundasınız. Mesela bankadan bir yıl vadeli olarak 10.000 TL kredi çekmek istiyorsunuz. Bankanın bu tutar karşılığında öngördüğü faiz oranı ise yüzde 20. Böylelikle bir yıl sonunda bankaya ödeyeceğiniz anapara 10.000 TL, kullandığınız kredinin karşılığı olarak da faiz gideri 2.000 TL. Sonuç olarak; aldığınız para karşılığında bir maliyet ödersiniz bu da faiz olarak adlandırılır.

Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken 5 şey için TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.