Faiz oranları nasıl belirlenir

Fon sağlayıcılar ile fon ihtiyacı olanları bir araya getiren faiz ya da diğer tanımlama ile paranın kullanma maliyeti olarak kullanılan faiz oranları nasıl belirleniyor?

0
4878

Faiz; fon kullanıcısı için en basit tanımı ile para ihtiyacı olan kurumsal ve bireysel yatırımcının fon kullanması (kredi kullanması) maliyeti olarak tanımlanıyor. Diğer taraftan fon kullandıran (kredi veren) kurumsal ve bireysel yatırımcı için faiz biriktirdiği parayı kullandırma geliri olarak ortaya çıkıyor.

Fon sağlayıcı ile fon talep edenin bir araya gelmesini ise faiz oranları belirliyor. Eğer fon sağlayan yani kredi veren yatırımcı faiz oranlarını beğenmez ise nakit birikimini kullandırmıyor. Faiz kullanımının diğer tarafını oluşturan fon kullanıcıları (kredi alan) ise fon sağlayan çok yüksek oranlı faiz talep ettiğinde fon kullanmıyor. Dolayısıyla iki tarafı bir araya getiren faiz oranları oluyor. Peki, bu nakit akışını sağlayan finansal silah faiz oranları nasıl belirleniyor.

Faiz oranları fon sağlayan ile fon sunanı bir araya getirirken merkez bankaları için para politikalarının önemli aracını oluşturuyor. Mesela merkez bankaları tasarruf politikaları uyguluyorsa faiz oranlarını artırıyorlar yok tüketimi canlandırmak istiyorlarsa faiz oranlarını düşürüyorlar.

Merkez Bankaları yine bankaların fazla kredi kullanmasını istemediklerinde faiz silahını kullanıyorlar. Ekonomiler ve parasal sistemleri için bu kadar önemli olan faiz oranları ülke ekonomilerinde gelişmelere, tüketim ve tasarruf eğilimlerine, küresel konjonktüre, jeopolitik risklere, ülkelerin büyüme politikalarına, ülkelerdeki siyasi ve politik, ekonomik istikrara kadar bir çok unsura göre belirleniyor.

Faiz oranlarını yükselten sebepler faiz oranlarını düşüren sebeplerini tersini oluşturuyor. Eğer bir ekonomik, siyasi istikrar var ise yatırımcı uzun vadeli planlara yönelebiliyor. Belirsizlik ortadan kalkıyor. Eğer ülke yönetiminde siyasi istikrarsızlık, enflasyon, jeopolitik riskler, ekonomik büyüme kaygıları, dış ticaret açığı gibi olumsuz gelişmeler var ise de o ülkede riskler ve belirsizlik atığı için faiz oranları yükseliyor. Yatırımcı fon kullanırken veya fon kullandırırken bu unsurlara bakıyor ve uzun vadede fon kullanmak veya kullandırmayı tercih etmiyor. Kısa vadeli fon kullanımının maliyetleri yüksek olduğu için de faizler güvensizlik ortamına yukarı yönlü eğilim gösteriyorlar.

Fon kullanmak yani kredi kullanmak, ya da birikimlerini bankaya yatırmak isteyen yatırımcıların ülkenin ekonomik, siyasi ve jeopolitik gelişmeleri takip ederken aynı zaman içinde bulundukları küresel konjonktürü de takip etmesi gerekiyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.