Üniversite öğrencileri için para biriktirme yöntemleri

0
3870

Her ne kadar edebiyatçı olmasa da, Nobel Edebiyat ödüllü Bob Dylan’ın hayatını anlatan Ben Orada Değilim’in (I’m Not There) bir sahnesinde “Gençken param yoktu, gücüm vardı, şimdi param var gücüm yok” derken, senaristler üniversite öğrencileri için para biriktirmenin ne kadar önemli olduğunun altını çizdiğinin farkında mıydı acaba?

Üniversitede okuyan her gencin, vize ve finallerden sonra yaşadığı en büyük sorun hiçbir şeye para yetiştirememesi değil midir? Yapacak bu kadar çok şey varken, cebinizde bu kadar az paranın olması cidden can sıkıcı bir durum.

Peki ne yapmak lazım?

Ailenizden daha fazla harçlık almak mı, yoksa cebinizdeki parayı akıllıca kullanıp, biriktirmek mi?

Eğer cebinizdeki parayı akıllıca kullanıp, nasıl birikim yaparım diye öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz…

Küçükten başlayın

Kendinize bir kumbara edinin. Bu bir kavanoz da olabilir, bir ayakkabı kutusu da… Önemli olan düzenli bir şekilde yaptığınız bu kumbaranın içine para atın. Öncelikle cebinizdeki bozuklukları atarak başlayacağınız bu birikimi zaman içinde daha büyük meblağlarla düzenli olarak gerçekleştirin.

Örneğin, her gün dışarı çıkarken, cebinizdeki paranın bir bölümünü kumbaranıza atın. Diyelim ki, cebinizde 100 lira varsa, 5 lirasını kumbaraya atın.

Kendinize bir hedef belirleyin!

Kendinize bir hedef belirleyin. Örneğin, yazın Interrail ile Avrupa’yı dolaşmak veya Work & Travel ile Amerika’ya gitmek gibi. Bu hedefinize ulaşmak için de birikiminize dokunmayın.

Bütçe yapın!

Her ay, elinize para geçtiği an bir bütçe planı çıkarın. Nereye ne kadar vermeniz gerekli olduğunu bu sayede daha rahat görebilirsiniz. Örneğin, yurda ve kitaplara ne kadar harcayacaksınız ve sosyal harcamalar için ne kadar ayıracaksınız. Bütün bunları bir kağıda yazabileceğiniz gibi akıllı telefonlardaki aplikasyonlardan da faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı yaşayın!

Fast food yemeği bırakıp brokoli yemek gerçekten sağlıklıdır. Ama sigara ve alkolü bırakmak daha da sağlıklıdır. Sigara ve alkol hem sağlığınıza hem de kesenize ciddi oranda bir yük olduğunu aklınıza bir daha getirin. Sigaraya verdiğiniz parayı kumbaranıza atarsanız, birikimlerinizin birden nasıl bir ivme kazandığına sizde şaşıracaksınız.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.