Fed başkanlarından faiz vurgusu

0
428

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, ABD istihdam piyasasında devam eden güçlenmenin merkez bankasının bu yıl birkaç kez faizleri artırmasına imkan sağlayabileceğini söyledi. Yaklaşık iki aydır küresel hisselerde yaşanan değer kayıpları ve küresel ekonomik büyümenin yavaşladığına dair endişeler, ABD merkez bankasının yakın bir dönemde faizleri artırmasına dair şüpheler ortaya çıkarmıştı. Baltimore'da bir okulda konuşan Lacker, "Bu yıl faizlerin artırılacağına dair görüşün hâlâ mantıklı olan görüş olduğunu düşünüyorum" diyerek, ekonomik verilerin ABD'de bir resesyonun yakın olduğu sinyali vermediğini belirtti.

Fed'in politika kurulunda bu yıl oy kullanma hakkı olmayan fakat tartışmalara aktif bir biçimde katılan Lacker, son dönemlerde istihdam piyasasında görülen güçlü iyileşmenin ABD ekonomisinin sağlam bir büyüme yolunda olduğunu gösterdiğini belirtti. Lacker'ın açıklamalarından önce Kansas City Fed Başkanı Esther George da dün yaptığı konuşmada, bankanın Mart ayındaki toplantısında faiz artırma ihtimalini masaya yatırması gerektiğini belirtmişti. George bu yıl oy kullanma hakkına sahip.

'FED DÜŞÜK ENFLASYON BEKLENTİLERİNİN KONTROLDEN ÇIKMASINA İZİN VEREMEZ'    

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, merkez bankasının enflasyon beklentilerinin çok fazla düşmeden harekete geçmesi gerektiğini belirterek, faizleri artırma konusundaki endişelerini yeniden dile getirdi. Tahvil işlemcileriyle gerçekleştirilen bir akşam yemeğinde konuşan Bullard, enflasyon beklentilerinin "kontrolden çıkmasına" izin verilemeyeceğini söyleyerek, son dönemlerdeki düşük rakamları "kaldıramadığını" söyledi. Bullard, "O kadar düştüler ki artık bir endişe olmak zorundalar" dedi. Bullard, ABD ekonomisinin "daha büyük bir şokla" karşılaşması durumunda Fed'in elinde kullanacağı politika araçlarının bulunduğunu, fakat negatif faiz oranlarına dönmenin pek mümkün olmadığını söyledi. Bullard, "Negatif faiz oranları konusunda çok fazla konuşuluyor" dedi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.