Piyasalarda “Çin” tedirginliği yeniden yoğunlaştı

0
429

Çin hisse senetleri, para piyasası oranının sıçrama yapması ve offshore yuanın düşüşünü beşinci güne taşımasının ardından son bir ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve Asya hisse senetlerindeki düşüşlere öncülük etti. Avustralya doları yatırımların zayıflamakta olduğu endişesi ile değer kaybederken, petrol düşüşüne yeniden başladı ve altın yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi kayıplarını üçüncü güne taşıdı. Çin'de hisse senetleri, son dönemdeki yükselişlerin, ekonominin durumu dikkate alındığında biraz abartılı olduğu yolundaki görüşlere bağlı olarak geriledi. ABD petrolü tekrar varil başına 32 doların altına inerken, bakır sıçramasını genişletti. Japonya'da Topix Endkesi, hükümetin harcamaları artırmayı planladığına ilişkin haberlerin ardından ardın iki günlük düşüşünü durdurdu.

Ham petrol fiyatlarıdaki sert düşüşler ve Çin ekonomisinin hız kazanamaması, bu yıl finans piyasalarında sarsıntı yarattı ve merkez bankalarını ilave teşviklere gitmeye yöneltti. Küresel hisse senetleri son bir haftada dalgalı bir seyir izledi ve yatırımcıların dünya ekonomisinin durumunu anlamaya çalışmaları ile birlikte, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında gidip geldi. ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, G-20 ülkelerinin maliye bakanlarının, kriz ortamında olunmadığı için, bu hafta düzenlenecek zirvede, piyasalardaki kargaşaya "acil tepki" vermeyeceğini söyledi.

Auckland'da ANZ Bank New Zealand Ltd. kıdemli döviz stratejisti Sam Tuck, "Piyasalar tarafından hazmedilmeye çalışılan yeni enformasyon, merkez bankalarının finans piyasalarındaki korkuları yatıştırma ve finansal değişkenleriistikrarlı tutma yeteneklerinin sınırına gelip gelmediği sorusuydu," dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:59'da yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, sanayi ve teknoloji hisselerinin öncülüğünde yüzde 6.1 geriledi. Çin'in finans piyasasındaki likidite durumunu gösteren gecelik para piyasası faizi, Yeni Yıl tatili öncesinden bu yana en hızlı sıçramasını yaptı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi kayıplarını üçüncü güne taşıdı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.