Fed beklentileri karşılamalı

0
2627

San Francisco Fed Başkanı John Williams, Salı günü yaptığı değerlendirmede, “Fed ekonomi ile ilgili görüşlerini piyasaların nihai bir faiz artırımı sürpriz olarak algılamayacağı şekilde ifade etmeli” diye konuştu.

Williams, gazetecilere yaptığı değerlendirmede, “Gerçekleşmesi öncesinde traderların faiz artırımını tamamıyla fiyatlamamaları bir sorun olmaz ancak kimsenin faizlerde artış beklemediği gibi bir durum olmamalı” ifadelerini kullandı.

Reuters'in haberine göre Williams’ın yorumları, Fed yetkililerin faizleri bu yıl artırma konusunda ne düşündükleri ile ilgili biraz daha iletişim sağlamaları gerektiğine işaret ediyor. Williams faiz artırımının 2015’te yapılmasını uygun bulduğunu belirtti.

Fed geçtiğimiz ay faizlerde artırım yapmaktan kaçınmış ve küresel riskler ve düşük enflasyon ile ilgili endişelere atıfta bulunmuştu.

Faiz oranları yaklaşık 7 yıldır sıfıra yakın seyrediyor. Fed’in en son faiz artırımı yaptığı sene 2006.

Williams, Fed’in son toplantısından bu yana küresel görünümde kötüleşme işareti olmadığını ancak son gelen ticaret verisinin beklentilerden kötü geldiğini söyledi. Williams öte yandan tüketici harcamaları verisinin tahminini aştığını ifade etti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.