FED faiz artırımı için Aralık ayını gösterebilir 02.11.2016

FED, bugün açıklayacağı düşünülen faiz kararında, Kasım 2015'teki açıklamasında olduğu gibi, Aralık ayını işaret edebilir

0
786

FED‘in bugün sona erecek iki günlük Kasım toplantısında, merkez bankasının faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Buna karşın yetkililerin Aralık ayı toplantısına ilişkin faiz artırımı sinyali vermesi de güçlü bir ihtimal.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yerel saat ile 14:00’te Washington’da para politikasına ilişkin kararlarını açıklayacak. Toplantının ardından Janet Yellen, basın toplantısı gerçekleştirmeyecek ve politika yapıcıların ekonomik tahminlerine ilişkin bir güncelleme olmayacak.

Döviz ne zaman alınır ne zaman satılır, tıklayın!

FED geçtiğimiz yıl piyasayı Aralık ayı artırımına nasıl hazırladıysa, FOMC yapacağı açıklamayı “gelecek toplantının faiz artırımı için uygun olup olmadığı” yönündeki bir değerlendirme için kullanabilir. FED‘in açıklamalarında kullandığı mevcut dil, kesin bir zamanlama içermiyor.

Ekonomistler, Aralık ayında gidilebilecek bir faiz artırımına yönelik sinyallerde küçük bir miktar artış beklediklerini işaret ederek, Kasım 2015 açıklamasında olduğu gibi faiz artırımı kararı için gelecek toplantıyı gösterebilir değerlendirmesini yapıyor.

FED fonlama oranı vadeli kontratlarına bakılacak olursa, yatırımcılar da Kasım ayında faiz artırımına gidilmesine fazla ihtimal vermiyor. Buna karşın vadelilere göre 2016 yılı sona ermeden faiz artırımına gidilme ihtimali üçte ikinin üzerinde.

Değiş tokuşla alışveriş yeni ekonomi modeli olabilir mi, tıklayın!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.