Fed faizi artırdı 14.12.2016

ABD Merkez Bankası bir yıl aradan sonra faizi artırdı.

0
3184

Fed bir yıl aradan sonra faizi artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed) bir yıl aradan sonra politika faizinde 25 baz puanlık artırıma giderek yüzde 0,25-0,50 aralığındaki faizleri 0,50-0,75 seviyesine çekti.

Küresel krizin ardından yedi yıl boyunca faizleri sıfır seviyesinde tutan Fed ilk kez geçen yıl Aralık ayında faiz artırımına gitmişti. Böylece tam bir yılın ardından ikinci kez faiz artırmış oldu.

Fed 2017’de faiz artırır mı?

Piyasada faiz artışına neredeyse kesin gözüyle bakıldığından analistler artırımın büyük bir etkisi olmasını beklemiyordu. Asıl önemli olan noktanın 2017’de izlenecek politikalara dair verilecek mesajlar olduğu belirtiliyor. Fakat asıl sürpriz 2017 için faiz artışı beklentileri konusunda geldi. Daha önce bu yıl 2 artırım bekleyen Fed üyeleri, dot plot’a (noktasal grafik) göre artık 3 artırım bekliyor.

Faiz artırımı için beklenen istihdam piyasası ve enflasyona ilişkin beklentilerinin gerçekleştiğini belirten Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) karar oybirliğiyle aldığı açıklandı.

Karar sonrası yapılan açıklamada enflasyon beklentilerinin “önemli ölçüde” yükseldiği ve istihdam piyasasının sıkılaştığı belirtildi.

Fed Başkanı Janet Yellen‘ın 22:30’da başlayan toplantısında verilecek mesajlar bekleniyor.

Fed’in faiz kararı piyasaları nasıl etkileyecek?

Fed‘in daha kuvvetli bir ekonomiye ya da daha hızlı ve fazla bir faiz artırımına işaret etmesinin piyasayı olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Kaynak: Business Ht

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.