“FED faizi bu yıl artırır”

0
2606

San Francisco Fed Başkanı John Williams, merkez bankasının geçen hafta gösterge faizin sıfır seviyesi yakınında tutulma kararının zor bir karar olduğunu söyledi ve 2015yılında bir artış beklediğini tekrarladı.

Williams, Armonk, New York'ta Çin ve ABD konulu bir sempozyum için hazırladığı konuşmasında, "Bir sonraki uygun adımının faizi kademeli olarak yükseltmek olduğunu ve artışın büyük ihtimalle bu yıl yapılacağını düşünüyorum" dedi ve "Elbette bu görüş kesin değil ve zaman içinde ekonomik gelişmelere bir tepki şeklinde olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) 2015 yılında oy hakkına sahip Williams, öte yandan, ABD ekonomisindeki iyileşmeye karşın, faiz artırımında sabırlı olunmasını destekleyen faktörler olarak, inatçı bir şekilde düşük seyreden enflasyon ve ülke dışından kaynaklanan risklere ilişkin endişelere dikkat çekti.

Fed 2006'dan bu yana faiz artırımında bulunmadı ve Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin neredeyse yarısı bu ay faiz artırımına gidilebileceğini düşünüyordu.

Williams, "Zor bir karar oduğunu düşünüyordum, kısmen bize gelen kafa karıştırıcı sinyalleri yansıtıyordu," dedi ve "ABD ekonomisi, küresel gelişmelerin hedeflerimize tam olarak ulaşmamıza aşağı yönlü riskler oluşturmasına karşın, hüçlenmeye devam ediyor" şeklinde konuştu.

Fed'in iki büyük hedefi, maksimum istihdama ve yüzde 2 olması hedeflenen istikrarlı enflasyona ulaşmak.

İşsizlik oranı Ağustos ayında yüzde 5.1'e düştü ve Williams, ABD ekonomisinin bu yılın sonunda ya da 2016'da tam istihdama ulaşmasını beklediğini söyledi. Buna karşın, Fed'in tercih ettiği göstergenin Temmuz ayında yalnızca yüzde 0.3 çıkması ile birlikte, enflasyon düşük kalmaya devam ediyor. Buna alternatif bir gösterge olan, Williams'ın izlediği "kırpılmış ortalama" da hedefin altında.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.