FED ‘sürpriz yapmayacağım’ dedi

0
2814

Fed'in varlık alımları bu şekilde 25 milyar dolara indi. Fed, yaptığı açıklamada ABD’de ikinci çeyrekte ekonomik faaliyetlerin sıçrama yaşadığına dikkat çekti. ABD Merkez Bankası, ülkede enflasyonun yüzde 2’nin altına inme olasılığının düşük olduğuna dikkat çekti ve istihdam piyasasında hala beklentilerin gerisinde olduğuna işaret etti.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE BÜYÜDÜ

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde yüzde 4 büyüdü. Beklentiler büyümenin yüzde 3 civarında geleceği yönündeydi.

FAİZ İNDİRİMİ MESAJI VERMEDİ

Fed, ekonomiyle ilgili iyimser açıklamalarına rağmen faiz artışının ne zaman gerçekleşeceğine yönelik herhangi bir mesaj vermedi. Uzmanlar Fed'den ilk faiz artılşının gelecek yıl yazın gelmesini bekliyor. En iyi ihtimal gelecek yıl Haziran ayı olarak gösteriliyor.

FAİZ UZUN SÜRE DÜŞÜK KALACAK

Fed'e dair asıl merak edilen konu, faizleri ne zaman artıracağı. Bazı uzmanlar 2015'in ilk yarısını hedef gösterirken, bazıları 2014 sonuna dikkat çekiyor. Fed Başkanı Janet Yellen, son açıklamalarında faiz artırımında aceleci olmayacakları mesajı verdi. Hatta bu mesajla birlikte, dolar başta Türk Lirası olmak üzere değer kaybetti.

GEÇEN YILDAN BU YANA AZALTIYOR

Fed, ABD ekonomisinin iyileşme hızını artırmasıyla birlikte, ekonomiye varlık alımları ve düşük faizlerle sağladığı desteği kademeli olarak çekme kararı aldı. ABD Merkez Bankası, geçen yıldan bu yana varlık alımlarını azaltıyor. Fed, 85 milyar dolarlık varlık alımı yapıyordu

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.