ABD’de büyüme rakamları şaşırttı

0
2550

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıkladığı verilere göre, ikinci çeyrekte ABD ekonomisi yüzde 3’lük beklentiye karşılık yüzde 4 büyüdü. Yılın birinci çeyreğine ilişkin GSYH verileri ise yüzde 2,9'luk küçülmeden yüzde 2,1'lik küçülmeye revize edildi. Geçen yılın ikinci çeyreğine ait büyüme oranı da yüzde 4 olarak düzeltildi. İkinci çeyrekte beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme, büyük oranda artan yatırımlar ve tüketim harcamalarından kaynaklandı.

İKİNCİ ÇEYREKTE YATIRIMLAR ARTTI

İlk çeyrekte 35,2 milyar dolar olan yatırımlar, ikinci çeyrekte 93,4 milyar dolara yükseldi. Tüketici harcamalarında da yüzde 6,2'lik artış kaydedildi. Kamu harcamaları da yüzde 1,6 yükselerek büyümeye katkıda bulundu. Yüzde11,5 artan ithalat ise büyümeyi olumsuz etkiledi. Uzmanlar, ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyümenin yılın geri kalanı için iyiye işaret ettiğini ve ekonominin sürdürülebilir büyüme eğilimi yakaladığını belirtiyor. Bu gelişmenin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün sona erecek Açık Piyasa Komitesi toplantısında alınacak kararlara ise direk etkisinin olmayacağı vurgulanıyor. İkinci çeyrekteki yüzde 4'lük büyüme oranı piyasalar tarafından da olumlu karşılandı. New York borsalarında endeksler güne yükselişle başladı.

ÖZEL SEKTÖR İSTİHDAMI BEKLENTİLERİN ALTINDA

ABD'de, ADP özel sektör istihdam verisi temmuz ayında beklentilerin altında kalarak 218 bin kişi arttı. Beklentiler 235 bin artış olması yönündeydi. Haziran ayına ait özel sektör istihdam verisi ise 281 bin yükselişle Kasım 2012’den bu yana en yüksek artışı kaydetmişti. ADP özel sektör istihdam verisi, Moody's Analytics ile işbirliği içinde hesaplanıyor. Moody's Analytics Başekonomisti Mark Zandi de veriye ilişkin, "Özel sektör istihdamı temmuzda haziran ayına kıyasla daha sınırlı bir artış gösterdi. Ancak son aylarda görülen istikrarlı artış, iş gücü piyasasındaki olumlu gelişmelerle uyumlu. İstihdam bu hızda artmaya devam ederse işsizlik daha çabuk düşecek ve ekonomi 2016'nın sonu itibariyle tam istihdama ulaşacak" değerlendirmesini yaptı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.