Fed’in Aralık’ta faiz artırma olasılığı yükseldi 16.11.2016

Fed'in Aralık ayında faiz artırma olasılığı neredeyse yüzde yüze yaklaştı.

0
3295

Fed Aralık’ta faiz artırımına mı gidiyor? 

Uzmanlar, Trump’ın ABD başkanlık seçimlerinden zaferle çıkmasının Fed’in faiz artırımına gitme olasılığını azaltacağını belirtmişti. Fakat son yaşananlar durumu değiştirdi. Trump ekonomisi anlaşması ile  Aralık ayında faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Fed’in faiz artırıma olasılığı bu yılın en yüksek seviyesine çıktı

Vadeli kontrat fiyatlamalarına göre, Fed’in 13-14 Aralık’taki bu yılın son toplantısında faiz artırımına gitme olasılığı yüzde 94 ile bu yılın en yüksek seviyesine çıkmış durumda.

Faiz artırımına neden kesin gözüyle bakılıyor? 

Trump’ın başkan seçildikten sonra yaptığı konuşmada büyümek için altyapı çalışmalarına ağırlık vereceğini söylemesi. Trump’ın harcama planlarının enflasyonun daha kolay artmasını sağlayacağı, bunun da Fed’in faiz artırımlarını hızlandıracağı beklentileri bir anda arttı.

Royal Bank of Canada ekonomi ve sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Su-Lin Ong, “ABD büyümesine ilişkin görünüm, 2017 ve ötesi için muhtemelen biraz daha güçlü. Piyasalar ardından Aralık ayı faiz artırımı için beklentilerini artırarak, bu hareketi tam fiyatlamaya oldukça yaklaştı. Ancak Trump ve yeni yönetimden daha fazla şeffaflık görmemiz gerek” dedi.

KAYNAK: BUSİNESS HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.