Finansal danışmanlar ne kadar para kazanıyor?

Siyah ve grinin tüm tonlarında şık takım elbiseleri içinde finansal danışmanlar, sayısal zekaları, paraya yön veren finansal öngörüleriyle gençlerin hayallerini süslüyor. Peki bu popüler mesleğin sahibi finansal danışmanlar ayda ne kadar para kazanıyor?

0
6266

Meslek seçimi gençlerin tüm geleceğini etkiler. Dolayısıyla kılı kırk yaran gençler ve aileleri meslek seçiminde çok titizleniyorlar. İşte bu noktada en çok talep gören meslekler arasında yer alan finansal danışmanlık mesleği ailelerin de odak noktaları arasında yer alıyor. Konuya tam hakim olmayan okuyucularımız için öncelikle Finansal danışmanlık mesleğinin tanımını verelim.

Finansal danışmanlık, finans konularında müşterilere profesyonel finansal danışmanlık hizmeti verilmesidir. Finansal danışmanlık hizmetini veren finansal danışmanlara; broker, dealer, finansal analist, portföy yöneticisi, yatırım uzmanları, finans yöneticisi, finansal planlamacı, analist, finans ar-ge uzmanı, bankacı, sigorta brokerı gibi birçok meslek ismi örnek verilebilir

Finansal danışman olmak için hangi eğitimler alınmalıdır?

Üniversitelerin dört yıllık iktisat, maliye, işletme, borsa ve sermaye piyasaları, bankacılık, matematik mühendisliği, ekonometri, muhasebe gibi bölümlerinden öncelikle mezun olmak gerekmektedir. Daha sonra hizmet verecekleri sektöre göre gerekli mesleki sertifikaların alınması zorunludur.

Finansal danışmanlık mesleğini kariyer hedefi olarak seçen genç arkadaşların bu amaç yönünde çok uzun bir yolları olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Çünkü finansal danışmanlık hizmeti sermaye ve para piyasalarında veriliyorsa, lisans mezunu olmaları yetmektedir. Bu konuda sermaye piyasaları lisansı, türev piyasaları lisanları Sermaye Piyasaları Kanunu gereği isteniyor. Ya da gayrimenkul sektöründe ise gayrimenkul danışmanlık lisansı ya da muhasebe alanında finansal danışmanlık hizmeti verecekse SMM lisansı, daha komplex konularda daha ileri seviyede olan yeminli mali müşavirlik lisansları gerekiyor. Tüm bunlarla birlikte finansal danışmanlar hizmet verdikleri sektöre göre 4 yıllık bir üniversiteyi tamamladıktan sonra yüksek lisans yapmasalar dahi mesleki sertifikalarını da edinmek durumundalar.

Finansal danışmanların ücret skalasında tecrübe kriteri

Finans danışmanlarının çok para kazanmalarında diğer bir kriter ise tecrübedir. Alanında en az iki yıl tecrübeye sahip olmaları uzman yardımcılığı seviyesinde değerlendirilirken, kurumsal şirketlerde 6 seneye kadar olan tecrübe yönetmenlik seviyesinde değerlendiriliyor.

Genellikle kurumsal firmalarda altı yıl tecrübe önemli bir baremdir. Bu baremin üstünde ki tecrübede ise finansal danışmanlar yöneticilik bazında hizmet veriyor ki işte dudak uçuklatan kazançlarda bu birikimden sonra geliyor. Tabi dudak uçuklatan kazançları bilinen yabancı dil miktarı, ekibinizde kaç kişi olduğu, çalışılan sektör ve kurum gibi kriterler belirleniyor.
Finansal danışmanlar asgari kriterler ile başladıkları mesleklerinde sektöre göre değişmekle birlikte asgari yıllık 25 bin lira para kazanıyorlar.

İnternetten para kazanmanın 5 pratik yolu için TIKLAYIN!

Kazandıkları tecrübe, yabancı dil sayıları, yüksek lisans gibi akademik kariyerleri ve mesleki sertifikaları ile orta büyüklükteki işletmelerde yaklaşık 150 bin liraya kadar kazandıkları para yükselebilmektedir. Finansal danışmanlık mesleğinde yöneticilik kademesine ulaşan arkadaşların ise çalıştıkları şirketin holding, anonim şirket, sektör lideri işletmeler olması gibi durumlarda ise kazandıkları para yıllık 1 milyon liranın üzerine çıkıyor.

Finansal danışmanlar eğer ki çok ünlü portföylere ya da uluslararası fonlara hizmet veriyorlar ise transfer, kar payı, hissedarlık gibi ekstra gelirler de kazandıkları paranın miktarını artırıyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.