Finansal kriz Nedir?

Finansal kriz; finans sektöründe hizmet veren kurumların veya mal varlıklarının büyük bir kısmının aniden değer kaybetmesi sonucu ortaya çıkan kriz türüdür.

0
9241

Finans nedir?

Finans; bireylerin ve kurumların yatırım yapmasına olanak tanıyan ekonomi ve işletmenin ortak bir dalı olarak ifade edilebilir.

Finansal kriz nedir?

Finansal kriz; finans sektöründe hizmet veren kurumların veya mal varlıklarının büyük bir kısmının aniden değer kaybetmesi sonucu ortaya çıkan kriz türüdür.

Finansal krizin nedenleri nelerdir?

Ekonomik krizlerin bir alt türü olan finansal krizin birçok sebebi vardır. O sebeplerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz; spekülatif saldırılar, finansal yapıdaki zayıflıklar, ekonominin yapısındaki bozulmalar, faiz oranlarındaki artış, sermaye hareketlerindeki aşırı dalgalanmalar, global finansal durum,  mali sektör bilançolarının bozulması ve belirsizliklerin artması.

Finansal kriz türleri nelerdir?

Finansal kriz türleri; para, bankacılık, dış borç ve sistematik finansal krizler olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır.

Finansal kriz göstergeleri nelerdir?

Cari açık/GSMH’ya oranı, bütçe açığı /GSMH’ya oranı, reel döviz kurundaki artış, merkez bankası döviz miktarı ve para arzındaki artış.

Finansal kriz nasıl önlenir?

Uzmanlar; finansal krizlerin önlenmesinde makro ekonomik dengesizliklerin giderilmesi, finansal liberalizasyonun sıralamasına dikkat edilmesi ve sabit döviz kurundan vazgeçilmesi gerektiğini vurguluyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.