Piyasalar Fed’in faiz kararı sonrası güne nasıl başladı? 15.12.2016

0
543

Dolarda son durum 

Dolar, Fed’in dün 2016 yılının ilk ve tek faiz artırımı kararını aldığı toplantıdan en fazla faydalanan varlık oldu ve Fed politika yapıcılarının borçlanma maliyetlerinin daha hızlı artırılabileceğini işaret etmesinin ardından yen karşısında 10 ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Japonya hariç Asya hisse senetleri ve tahviller değer kaybetti.

Dolar, beklenenden daha güçlü bir artış gösteren istihdam verisi sonrası güçlenen Avustralya doları dışında, önemli para birimleri ve gelişen ülke paraları karşısındaki yükselişini genişletti. Avustralya, Çin ve Güney Kore’de hisse senetleri düşerken, güçlenen dolar sonucu altın geriledi ve ham petrol kayıplarını ikinci güne taşıdı. Ülke tahvilleri, ABD Hazine tahvillerinde dün görülen kayıplraı takip ederek geri çekildi. Güney Kore wonu, merkez bankasının faiz değişikliğine gitmemesine karşın son bir ayın en hızlı kaybını yaşarken, Çin yuanı da son bir ayın en sert kaybını gerçekleştirdi.

 

ABD’nin son 10 yılda ikinci kez faiz artırımına gitmesi, piyasalar için oldukça volatil geçen bu yılın kapanış olayı oldu. Finans piyasaları bu yıl, ilk önce Çin’deki istikrarsızlık daha sonra ise şok Brexit kararı ve Donald Trump’ın sürpriz bir şekilde başkanlık seçimlerini kazanması ile birlikte sert dalgalanmalarla karşılaştı. Fed’in sıkılaştırma bölgesine daha da girmesi, Trump’ın harcamaları artırma yoluyla ekonomiyi destekleyeceğine ilişkin beklentiler ile birlikte, dikkatlerin küresel merkez bankası politikasından uzaklaşarak mali teşviklere yönelmesine yardımcı oldu. Fed, dünkü toplantısında politika faizini 25 baz puan artırma kararı alması ile birlikte, 2017 yılında daha önceki tahmini olan iki yerine üç kez faiz artırımına gidilmesini beklediğini işaret etti. Ancak, Fed Başkanı Janet Yellen, karar sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, noktasal grafik olarak adlandırılan 2017 yılı için faiz artırımı hızına ilişkin projeksiyonların artırılması konusunda fazla önem verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Melbourne’de IG Ltd. baş piyasa stratejisti Chris Weston, “Fed’in oy hakkına sahip 17 politika yapıcısının 11’inin 2017 yılında en az üç faiz artırımı beklediği gerçeği işlem salonlarında yankı uyandırdı,” dedi ve “Gözler Çin’de. Zira son dönemde şirket satın almalarını tahvil piyasalarından fonlayan Çinli şirketler dolardaki güçlenmeyi hoş karşılamayacak” şeklinde görüş bildirdi.

.Fed’in faiz kararı doları nasıl etkileyecek? 

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında yüzde 0.2 daha değer kaybederek Tokyo saati ile 11:30’da 117.31 seviyesine geldi ve düşüşünü daha da genişleterek 4 Şubat’tan bu yana en zayıf seviyesini gördü.

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günkü yüzde 1.1’lik yükselişin ardından fazla değişmedi.

Hisse Senetleri

*MSCI Asya Pasifik Endeksi, zayıflayan yenden olumlu etkilenen Japon ihracatçı şirketlere gelen alımlardan dolayı yatay seyreden Topix Endeksi’ne karşın yüzde 1.6 ile 9 Kasım’dan bu yana en hızlı kaybını yaadı.

*Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi, enerji ve nadencilik hisselerinin öncülüğünde yüzde 1.1 düşerken, Yeni Zelanda’da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.4 düştü.

*Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.4 ve Çin’de CSI 300 Endeksi yüzde 0.6 geriledi.

*ABD’de S&P 500 Endeksi’nin dün Fed kararı sonrası Ekim ayından bu yana en sert düşüşünü göstermesinin ardından, ABD endeks vadeli kontratı fazla değişmedi.

Tahvil

*ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Çarşamba günü 10 baz puan yükslerek Eylül 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine çıkması ve yükselişini beşinci güne taşımasının ardından fazla değişmedi.

*Yeni Zelanda tahvilleri bölgedeki düşüşlere öncülük etti. Bu ülkenin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 11 baz puan yükselerek yüzde 3.39’a çıkarken, Avustralya’nın 10 yıllıklarının getirisi sekiz baz puan artarak yüzde 2.88’e ulaştı.

*10 yıl vadeli Japonya tahvillerinin faizi üç baz puan yükselerek yüzde 0.08’e çıktı.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI), Çarşamba günkü yüzde 3.7’lik düşüşün ardından yüzde 0.4 daha düşerek varil başına 50.85 doalra geriledi.

*Spot altın Şubat ayından bu yana en düşük seviyesine inmesinin ardından fazla değişmedi.

Kaynak: Bloomberg Ht

PAYLAŞ
Önceki İçerikFinansal kriz Nedir?
Sonraki İçerikFırsat Maliyeti Nedir?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.