FOMC Nedir? FOMC Toplantısı Ne Zaman?

The Federal Open Market Commitee’nin kısaltmasından oluşan FOMC, ABD Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi’dir. Fed’in önemli bir parçası olan  FOMC  para politikalarının şekillenmesini sağlar. Bunun yanın sıra FOMC’nin pek çok görevi vardır.

0
5032

FOMC’nin Görevleri Nelerdir?

Enflasyonu, makroekonomiyi dengede tutmak, ekonomik büyümeyi sağlayıcı tedbirler almak ve istihdamı artırmak  ABD Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi’nin başlıca görevleri arasında sıralanabilir.

 FOMC Toplantısı Ne Zaman?

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası( FED) 5 organa sahip olmasının yanı sıra yönetim şekliyle de diğer merkez bankalarından ayrılmaktadır.  FED’in 5 organında ise; Federal Serbest Piyasa Komitesi (FOMC), Yönetim Kurulu (Guvernörler Kurulu), Danışma Komisyonları, 12 Federal Reserve Bankası, Üye Bankaları bulunmaktadır.

FED, Federal Reserve System (FRS) olarak adlandırılan bir sistem ile faaliyetlerini yürütmektedir. Federal Reserve System’de (FRS) her bölgenin kendine ait yönetim kurulu ve merkez bankası başkanı bulunmaktadır. Bu sistem içerisinde yer alan  Federal Serbest Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı  yılda 8 kere yapılmakta ve bu sayıda gerek görüldüğü takdirde artırıma gidilmektedir.

Global piyasalarına yön veren FOMC Toplantı Kayıtları  (FOMC Minutes) ise FED toplantılarından üç hafta sonra açıklanmaktadır.  Küresel piyasaların yakından izlediği toplantı kayıtlarında FOMC üyelerinin ekonomi politikaları, faiz kararlarının süresi ve uzun vadeli tahminler yer almaktadır.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden ABD’de alınan kararlar bir hayli önemlidir. Özellikle Amerika Merkez Bankası (FED)’in para politikalarına dair aldığı kararlar tüm dünyayı etkileme gücüne sahiptir. Dolayısıyla Fed’in uyguladığı para politikaları yatırımcılar tarafından takip edilmelidir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.