Garanti Bankası – GARAN Hisse Senedi

0
3396

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.

1946  yılında Ankara’da kurulan Türkiye Garanti Bankası A.Ş., kurumsal, ticari, KOBİ, ödeme sistemleri, özel, bireysel ve yatırım bankacılığı dahil olmak üzere bankacılık sektörünün tüm iş kollarında faaliyet göstermektedir. Garanti Bankası, yurt içinde 967 şube, Kıbrıs’ta 7, Lüksemburg ve Malta’da birer olmak üzere yurt dışında 9 şube, Londra, Düsseldorf ve Şangay’da birer temsilcilik, 4686 ATM, 20 bine yakın çalışanı ile hizmet vermektedir.

Doğuş Grubu’nun yüzde 10 hissesi olan Garanti Bankası’nda ayrıca Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A.’nın (BBVA) da yüzde 39.9 hissesi bulunmaktadır. Borsa İstanbul’da (BİST) yüzde 50.07’si halka açık olan Garanti Bankası’nın depo sertifikaları İngiltere ve ABD’de işlem görmektedir.

GARAN kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Garanti Bankası’nın faaliyet konusu her türlü banka işlemleri, Bankacılık Kanunu’nun verdiği imkanlar dairesinde her çeşit teşebbüslere girişmek ve şirket kurmak ve bunların hisse senetlerini satın almak ve satmak, bankacılıkta müteraffik vekalet, sigorta acenteliği, komisyon ve nakliye işleri yapmak, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan gerekli izinlerin alınması kaydıyla, Türkiye Cumhuriyeti ve her türlü resmi ve özel kuruluşların ihraç edeceği borçlanma senetlerini, hazine tahvil ve bonolarını ve her türlü sermaye piyasası araçlarını satın almak ve satmak, dış memleketlerle iktisadi münasebetleri geliştirmek, Bankacılık Kanunu’na aykırı olmamak şartı ile her türlü iktisadi faaliyetlerde bulunmaktır.

Garanti Bankası, Borsa İstanbul’da BIST 100, BIST TÜM, BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ, BIST 30, BIST TEMETTÜ, BIST KURUMSAL YÖNETİM, BIST BANKA, BIST 50, BIST YILDIZ, BIST MALİ endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.