Gelişen piyasalar 16 ayın zirvesinde

0
2745

Endonezya hisselerinin bu hafta yapılacak seçimler öncesinde ralli yapması ve Hindistan hisselerinin rekor seviyeye ulaşması ile gelişen piyasa hisseleri, 16 ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Endonezya rupiahı dolar karşısında yüzde 1.7 oranında değer kazandı.

PT Bank Rakyat Indonesia, Jakarta Bileşik Endeksinin 5 haftanın en yüksek seviyeye çıkmasına öncülük etti. Endonezya rupiahı,  Bakanlık adayı Joko Widodo’nun yolsuzluğa karşı mücadele edeceğini söylemesinin bu haftaki seçimleri kazanmasına yardımcı olacağı iyimserliği ile Eylül 2013’ten bu yana en dik yükselişini kaydetti. Hindistan hisseleri, hükümet bütçesinin 10 Temmuz’da açıklanması öncesinde yüzde 0.3 değer kazandı. Rusya Hisseleri ise yüzde 0.7 yükseliş gösterdi. African Bank Investments Ltd., kazanç getirmeyen mobilya bayiini satış görüşmelerinin başlamasıyla Johannesburg’te yüzde 16 oranında değerlendi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.1 yükselerek Londra saati ile 09:14’te 1,063.71 puanda seyrediyor. Endeks, yükselişini 6. günde de sürdürüyor. Endonezya, yeni başkanını 9 Temmuz’da seçecek. Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin hükümeti, büyümeyi desteklemek için bütçede bazı değişiklikler yapabilir. IMF Başkanı Christine Lagarde dün yaptığı açıklamada IMF’in küresel ekonomik büyüme tahmininde azaltıma gideceği sinyalini verdi.

Bangkok’ta bulunan Asia Wealth Securities Co Ltd. araştırma müdürü Warut Siwasariyanon, “Endonezya ve Hindistan’ın ekonomik büyümeyi desteklemek için önlemlere hız verebileceğine dair iyimserlik artıyor. Küresel ekonomik büyüme, Avrupa ve Çin’in zayıf toparlanmaları ile hala kırılganlığı sürdürüyor” dedi.

Gelişen gösterge endeksi bu yıl yüzde 6 yükselirken, 12 aylık tahmini gelirlerin 11 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi yüzde 6.1 artış gösterirken, 15.3 kat değerleme kaydedildi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.