Goldman petrol tahminini değiştirmedi

Goldman Sachs, OPEC'in üretim kesintisi anlaşmasının kısa vadede fiyatları destekleyebileceğini ancak arz görünümünde çok fazla değişiklik yapmayacağını düşünüyor.

0
1044

Goldman Sachs Group Inc., OPEC’in petrol üretimini azaltma yönünde vardığı anlaşmanın petrol fiyatlarını varil başına 10 dolar artırabileceğini belirtti. Goldman, anlaşmanın diğer üreticiler ile nasıl uyum içinde gerçekleştirileceği konusunda ise, diğer üreticiler gibi çekimser.

Goldman Sachs’ın 28 Eylül tarhili raporunda, “petrol üretiminin günlük 32.5 milyon ile 33 milyon varil arasında sınırlandırılması büyük bir ihtimalle petrol fiyatlarını destekleyecektir; en azından kısa vadede” ifadesi yer aldı. Buna karşın banka, 2016 yılı ve gelecek yıl için fiyat tahminlerini korudu. Goldman’a göre piyasadaki belirsizlik gelecek aylarda da sürecek ve söz konusu karar, Kasım toplantısında resmi düzeyde onaylansa bile üretim kotası aşılabilir.
Aralarında Damien Courvalin ve Jeffrey Currie’nin de bulunduğu Goldman analistlerinin raporunda, “2017 yılının ilk yarısında karı olarak uygulanırsa, diğer herşeyin sabir kalması durumunda, bugün açıklanan üretim kotasının petrol fiyatları üzerinde varil başına 7 dolar – 10 dolar arasında etki edebilir” ifadesi yer aldı.

Goldman’ın yatırımcılara yönelik bir notunda bu yıl sonuna kadar 43 dolar/varil ve 2017 için 53 dolar/varil olan WTI fiyat tahminlerini değiştirmediği belirtildi. Yatırım bankası 2016 yılına ilişkin fiyat tahminini bu hafta 50 dolar/varil’den aşağıya çekmişti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.