Goldman’dan çarpıcı euro tahmini

0
2599

Yatırımcıların Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısı öncesi zayıf eurouya yönelik bahislerini masadan kaldırıyor olmalarına karşın, Goldman Sachs Group Inc., zayıf euroda bahse girmenin tam zamanı olduğunu kaydetti

Goldman'ın ba döviz stratejisti Robin Brooks, "AMB Başkanı Mario Draghi'nin toplantıda takınacağı "sürpriz güvercin" tutumun euroyu "üç büyük rakam" kadar düşürerek, 2002'den bu yana görüşlemeyen 1.03 dolar civarına indirebileceği tahmininde bulundu. Euro halihazırda, AMB'nin enflasyonu canlandırmak için varlık alım programını genişleteceği ve faizi düşüreceği beklentilerine bağlı olarak, Kasım ayının başından bu yana yüzde 3.7 zayıflamış durumda ve Tokyo saati ile 13:05'te 1.0596 dolar seviyesinde seyrediyordu.

Brooks, Bloomberg Televizion'a yaptığı değerlendirmede, "Bu önemli merkez bankası toplantılarından bir gün öncesi, yani bugün, yatırımcılar için daima hakikat anıdır" dedi ve "Başkan Draghi ikna edici bir biçimde bunu sağlayacaktır" şeklinde görüş bildirdi.

DOLAR KRİTİK SEVİYEDE, KRİTİK MESAJLAR VERİYOR.TIKLAYINIZ!

Euro, yüzde 0.8'e kadar çıkan haftalık kaybını Çarşamba günü yüzde 0.2'ye kadar düşürdü. AMB'nin Yönetim Konseyi bugün TSİ 14:45'te toplanacak ve Başkan Draghi TSİ 15:30'da basın toplantısı düzenleyecek. Draghi bugün yapacağı konuşmada ilave tedbirler açıklayabilir. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tümü AMB'nin bugün teşvikleri artıracağı tahmininde bulundu ve bu tahminler arasında 1.1 trilyon euro (1.2 trilyon dolar) büyüklüğündeki varlık alım programının genişletilmesi de yer alıyor.

Brooks, Çarşamba günkü araştırma notunda, "Aldığımız geri bildirimlerin büyük bölümü insanların, piyasa beklentilerinin yüksek olmasından dolayı temkinli olduğu şeklinde, ancak buna katılmıyoruz," dedi ve "Hem AMB'nin güvenilirliği ve daha önemlisi düşük enflasyon dinamiğinin tersine çevrilmesi için, Perşembe günkü toplantıda gevşemeyi sout bir olay haline getirmeleri gerek, örneğin piyasayı şaşırtarak" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.