Piyasalar Draghi’ye odaklandı

0
2558

ABD'de dün açıklamalarda bulunan Yellen, ülke ekonomisinin faiz artışına hazır hale geldiğine işaret ederek, "Ekim toplantısından bu yana alınan ekonomik veriler, iş gücü piyasasındaki iyileşmenin süreceğine yönelik beklentilerimizle uyum gösteriyor" dedi. Faiz artırımına geç kalınması durumunda oluşabilecek risklerin altını çizen Yellen, faizlerin 15-16 Aralık'ta gerçekleştirilecek toplantıda artırılacağı beklentilerini yükseltti. Açıklamaların ardından dolar endeksi yaklaşık 13 yılın en yüksek seviyesi olan 100,51'i gördü.

Analistler, Yellen'ın bugün Kongre'de yapacağı sunumun ve açıklanacak makroekonomik verilerin takip edileceğini ifade ediyor. Dün açıklanan ADP özel sektör istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ve Yellen'ın açıklamalarının ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,89, S&P 500 endeksi 1,10 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,64 değer kaybetti. Avrupa tarafında, ABD verilerinin iyi gelmesi ve Fed'e ilişkin faiz artırım beklentilerinin artması ile euro/dolar paritesi tepki yükselişini sonlandırarak içinde bulunduğu orta vadeli düşüş trendine geri döndü. Euro/dolar paritesi dün 7,5 ayın en düşük seviyesi olan 1,0551'i gördükten sonra şu dakikalarda 1,0590 seviyelerinde dengelendi.

Analistler, AMB'nin yeni makroekonomik projeksiyonlarını açıklayacağı bugünkü toplantısında, mevduat faiz oranında indirime gidebileceğini ve bankanın parasal genişleme programının büyüklüğünü ve süresini değiştirebileceğini belirtiyor. Dün Euro Bölgesi'nde açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalmasının ardından Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,63, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,18 değer kaybetti, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,40 yükseldi. Asya tarafında, bugün açıklanan hizmet sektörü satın alma yöneticileri endekslerinin (PMI) ekonomik aktiviteye ilişkin net bir işaret vermemesinin ardından Japonya'da Nikkei 225 endeksi günü yatay tamamladı, Çin'de Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 1,26 değer kazandı.

Yurt içinde, bugün açıklanacak enflasyon verisi, Suriye sınırındaki gelişmeler ve buna bağlı olarak özelikle Rusya tarafından gelen açıklamaların piyasaların ana gündem maddesi olacağı belirtiliyor. Dün dolar/TL 2,8737'ye kadar geriledikten sonra 2,88'in üzerinde dengelendi, BIST 100 endeksi ise günü yüzde 0,51 azalışla 76.395 puandan tamamladı. Analistler, haber ve veri trafiğinin yoğun olduğuna dikkati çekerek, piyasalarda dalgalı bir seyir izlenebileceğini, BIST 100 endeksinin 77.700 seviyesinin direnç, 75.000 seviyesinin destek konumunda olduğunu ifade ediyor. AA Finans'ın, TÜİK tarafından bugün açıklanacak enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketine göre ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,45 oldu. Ekonomistlerin kasım ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,45) göre ekim ayında yüzde 7,58 olan yıllık enflasyonun yüzde 7,87'ye yükseleceği hesaplanıyor.,

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.