Görüşme bitti… Açıklama bekleniyor

0
354

AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüştü.

Saat 14.20'de biraraya gelen Başbakan Davutoğlu ve MHP lideri, 2,5 saat görüşme gerçekleştirdi. Bahçeli, toplantı öncesinde görüşmenin MHP'nin ilkeleri çerçevesinde gerçekleşeceğini ve Davutoğlu’nun teklifini görmek istediklerini anlattı.

MHP Merkez Yönetim Kurulu tarafından AK Parti ile görüşmeler konusunda yetkilendirilen Bahçeli, tavrına ilişkin ip uçlarını yazılı açıklamayla verdi. Bahçeli, açıklamasında "İlke ve şartlarımızın kabulü halinde, milliyetçi hareket partisi değil elini, gövdesini taşın altına koymaya kararlıdır" ifadelerini kullandı. MHP'NİN ŞARTLARI Bu arada, MHP, TBMM’deki kritik görüşme öncesinde koalisyon için şartlarını tekrarladı. MHP, olası seçim hükümeti ya da azınlık hükümetine destek önerilerine sıcak bakmadığını belirterek; çözüm sürecinin tamamen bittiğinin açıklanması, 4 eski bakanla ilgili yolsuzluk soruşturmalarının yeniden açılması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasal sınırlara çekilmesi şartlarıyla koalisyonu gündeme alabileceğini belirtiyor. MHP'nin koalisyon için öne sürdüğü bir diğer şart ise Anayasa'nın ilk dört maddesinin değiştirilmemesi. ERKEN SEÇİM HAZIRLIĞI Öte yandan, MHP, erken seçim için de teşkilatlarını harekete geçirdi. Bahçeli'nin talimatıyla, MHP’nin ilkelerinin ve aldığı kararların partililere ve halka anlatılması istendi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.