Gözler merkez bankalarında

0
3139

Küresel hisse senetlerindeki ralli, dünyanın üç en büyük merkez bankasının ikisinin bu hafta politika toplantılarını gerçekleştirecek olmaları ile birlikte, Japonya'da makina siparişlerindeki güçlü sıçramanın risk iştahını artırması sonrası Asya hisse senetlerine gelen alımlarla güç kazanırken, Güney Kore wonu değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin (S&P 500) Cuma günü bu yılın kayıplarını silmesinin ardından, bankacılık hisseleri öncülüğünde, iki ayın en yüksek seviyesine tırmandı. Japonya'da Topix Endeks, beş haftanın zirvesine çıktı. Won dolar karşısında 2016 yılının en yüksek seviyesine çıkarken, altın bir haftanın en düşük seviyesinden sıçradıktan sonra kazancının bir kısmını geri verdi. Bakır ve kalay yüzde 1'in üzerinde ralli yaptı ve ABD ham petrolü, İran'ın üretimi artırma niyetini tekrarlamasının ardından, üç ayın zirvesinden geri çekildi.

Merkez bankaları, bu yıl Şubat ayının ortasına kadar süren ve küresel hisse senetlerinin değerinde 9 trilyon dolarlık bir erimeye yol açan küresel ekonomik büyümeye yönelik endişelerin ardından, büyümeyi desteklemeye yönelik adım atmaya başladı. Bu kayıpların büyük bölümü, Çin'deki parasal gevşeme ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) geçen hafta açıkladığı görülmemiş büyüklükteki parasal teşvik paketinin de yardımı ile geri alındı. Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) iki gün sürecek toplantısı Salı günü ve Fed'in iki günlük toplantısı Çarşamba günü sona erecek.

Sydney'de Perpetual Ltd. yatırım strateji müdürü Matthew Sherwood, Bloomberg Radio'ya yaptığı değerlendirmede, "Merkez bankaları piyasa beklentileri üzerinde baskın konumda olacak," dedi ve "Bu durum risk rallisinin sürmesi için yeterli olabilir, ancak bu ralli güç kaybetmeye başlıyor. Fed bu hafta en önde ve merkezde olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan 40 ekonomistten 35'ine göre, BOJ parasal tabandaki yıllık 80 trilyon yenlik (702 milyar dolar) genişleme hedeini değiştirmeyecek. İkisi dışında tüm katılımcılara göre ise, politika faizi değiltirilmeyerek eksi yüzde 0.1 seviyesinde bırakılacak. Fed fonları faizi (Fed'in gösterge faizi) vadelileri, Fed'in bu haftaki toplantıda faiz artırıma ihtimalini yüzde 4 olrak gösteriyor. Bu olasılık, bu ayın başında yüzde 12 seviyesindeydi. Çin'de, merkez bankası Guvernörü Zhou Xiaochuan, ülkenin önümüzdeki beş yıl için büyüme hedefi olan en az yüzde 6.5'i tutturmak için "aşırı" teşviğe ihtiyaç olmayacağını söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:03'te yüzde 1.3 yukarıda seyrediyordu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.