Gözler ve dikkatler ABD verilerinde

0
2517

Dolar birçok para birimi karşısında yükselirken, yen Ocak'tan bu yana en düşük seviyede ve ABD Hazine tahvilleri genişleme beklenen bugünkü ABD imalat sanayi verileri öncesinde geriledi. Avrupa endeks vadelileri yükselirken altın değer kaybetti.

Bloomberg Spot Dolar Endeksi Londra saati ile 07:16 itibarıyla yüzde 0.2 yukarıda seyrederken, son bir yılın en yüksek kapanış seviyesine doğru ilerliyor. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi iki baz puan yükseldi. Yen dolar karşısında yüzde 0.5 zayıflayarak 104.83'ten fiyatlanırken, bunun etkisiyle Topix endeksi yüzde 1.1 yükseldi. Euro dolar karşısında bir yılın en düşüğüne gerilerken Almanya tahvilleri düşüş yaşıyor. Euro Stoxx 50 Endeksi vadelileri yüzde 0.3 yükselirken, Standard & Pooor's 500 endeks vadelileri ise ABD piyasalarının dünkü resmi tatil sonrasında tekrar işleme başlaması öncesinde yüzde 0.1 yukarıda. Altın yüzde 0.3 değer kaybetti.

ABD'de yatırımcılar tatil sonrası bugün imalat sanayi verilerini beklerken, ekonomistlerin beklentisi genişlemenin süreceği fakat bunun biraz daha durgun ya da yavaş bir hızda olacağı yönünde. Aynı zamanda Avrupa ve Çin'in teşvik tedbirlerini artırması gerekliliği yönündeki spekülasyonlar da dün açıklanan fabrika üretimi verilerinin daha yavaş büyüme sinyali vermesi sonrasında giderek artıyor. Japonya ve Avrupa'da merkez bankaları bu hafta toplanarak para politikasını görüşecek. Ukrayna'da hükümet Rusya'nın geniş çaplı işgalleri ile savaşacağını söyledi.

Citigroup Inc. stratejistlerinden Todd Elmer, "Riskler dolarda yükselişi destekliyor. Fed'in tutumunu değiştirdiği algısı ile birlikte veri akışındaki toparlanmalara çok daha fazla hassaslık görülecek" yorumunu yaptı.

Bugün Markit Economics'in ABD imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) son okuması açıklanacak, aynı zamanda yine bugün açıklanacak olan Ağustos ayı ISM imalat sanayi verisi öncesinde analistlerin tahminleri endeksin 57.1'den 57'ye gerileyerek fazla bir değişiklik yaşamayacağı yönünde.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.