Gözler ve dikkatler “Fed” tutanaklarında

0
2647

Japonya hisse senetleri değer kazanırken, dolar yen karşısında, Fed'in son toplantısının tutanakları açıklanmadan önce, iki ayın en yüksek seviyesi yakınında seyretti. Nikel düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve petrol ralli yaptı.

Japonya'da Topix Endeksi, Japonya ekonomisinin üst üste iki çeyrektir büyüdüğünü gösteren verinin ardından, Tokyo saati ile 12:17'de, yüzde 0.5 yukarıda seyrederken ve yükselişini dördüncü güne taşımaya hazırlanırken, dolar yen karşısında 120.90 seviyesinde işlem görüyordu. MSCI Asya Pasifik Endeksi ve Hong Kong hisse senetleri dalgalı bir seyretti. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, 2011'den bu yana en büyük iki günlük yükselişini göstermesinin ardından sakin seyrediyordu. ABD petrolü, ABD'de arz fazlasının azalabileceği beklentisine bağlı olarak, son altı günde ilk kez değer kazandı. Nikel Londra'da yüzde 1.6 geriledi.

Dolar, ABD'de 2007'den bu yana en yüksek seviyesine çıkan konut başlangıçları verisinin Fed'in faiz artırımına gideceği beklentisini güçlendirmesi ve ABD ile Avrupa ve Asya'nın para politikaları arasındaki farklılaşmayı bir kez daha ön plana çıkarmasının ardından, dört ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Euro ve Avrupa tahvil faizleri, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yaz dönemindeki durgunluğu dengeleyebilmek için varlık alımlarını artırabileceğini kaydetmesinin ardından güçlü düşüşler gösterdi. Japonya Merkez Bankası, teşvik politikalaını görüşmek üzere Perşembe günü bir araya geliyor.

Tokyo'da Sumitomo Mitsui Banking Corp. şef stratejisti Daisuke Uno, "Dolar, ABD ve Almanya arasında genişleyen faiz farkından destek buluyor," dedi ve "ABD verileri güçlüydü ve AMB yetkililerinin yorumları Almanya faizlerini aşağı itti. Bu durum euro satışlarını ve dolar alımlarını tetikledi" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.