Hisse yatırımcıları Fed’den korkmamalı!

0
482

ABD Merkez Bankası Fed'in Haziran 2006'dan bu yana ilk kez faiz artırımına gitmesi beklenen toplantısına bir haftadan az bir süre kaldı. Hisse senedi piyasaalrında süre yaklaştıkça volatilite artıyor peki hisse yatırımcıları Fed'in faiz artırımından korkmalı mı? Sorularınızın cevabı Businessht'de yer alan araştırö,mada sarklı. işte o araştırma…

Hisse yatırımcıları Fed'in faiz artırımından kormalı mı?

Artırım aylardır her yönüyle tartışıldı, ancak yatırımcılar kararın nasıl sonuçları olacağı konusunda hala tedirgin. Özellikle son zamanlarda çok daha yüksek oynaklık gösteren borsalarda bir gerginlik hakim: Olası bir ABD faiz artırımı hisse getirilerini azaltacak mı artıracak mı?

Ancak Goldman Sachs tarafından yayınlanan yeni grafiğe bakılırsa hisse yatırımcılarının korkmaları için hiçbir sebep yok. Geçmiş sıkılaşmalara bakılırsa, artırımlardan sonra ABD dışındaki borsalarda önemli oranda yükseliş görülüyor.

3,6 ve 12 aylık dönem bazında bakılıdğında tüm bölgelerde borsalar özellikle 12 aylık dönem sonunda yüzde 10'un üzerinde getiri sağlamış oluyor. Son yıllarda Fed faiz artırım endişesiyle büyük satış dalgalarıyla sarsılan gelişmekte olan ülkeler bile yüksek performans kaydediyor.

Ancak yine bugün dünya ekonomisinin çok daha farklı bir durumda olduğunu unutmamakta fayda var. Piyasalar birbirinden hiç olmadığı kadar kopuk, borç seviyeleri çok daha yüksek ve küresel büyüme tarihi ortalamasını altında. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.