Hızlı yükselişin ardından geriliyor

0
2813

Altın, güçlü doların metale yönelik refah koruma talebini azaltması ile birlikte, bir yılı aşkın sürenin en hızlı yükselişini göstermesinin ardından geri çekildi. Gümüş ve platin değer kaybetti.

ÇEYREK ALNI NE KADAR?

Bloomberg Dolar Spot Endeksi son dört günde üç kez yukarı yönde hareket etti ve bu hafta açıklanacak olan ve Kasım ayında 10'ncu ay üst üste 200,000'in üzerinde artış göstermesi beklenen istihdam verisi öncesi kazançlarını daha da genişletti. Düşük petrol fiyatları da, deflasyon endişelerinin artması ile birlikte, altın üzerinde baskı oluşturdu.

Mumbai, Hindistan'da AnandRathi Commodities Ltd. analisti Abhishek Chinchalkar, bugünkü bilgilendirme notunda, "Dolar son kazançlarının üstüne koyarsa, altın muhtemelen güçlüklerle karşılaşacak" dedi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.9 düşerek ons başına 1,195.10 dolara indi. Spot altın Londra'da yüzde 1.4 kayıpla ons başına 1,195.50 dolara geldi.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Altın dün yüzde 3.6 sıçradı ve bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Metal, ham petrol fiyatlarının dün beş yılın en düşük seviyesinden yükselmesi ve bazı yatırımcıların fiyatların düşeceği beklentisi ile açtıkları poizsyonları kapatması ile birlikte değer kazandı.

Brent petrolü bugün Londra işlemlerinde yüzde 1.2 düşerek varil başına 71.70 dolara geriledi.

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 37 üzerindeydi.

Dolar yükselişleri

Dolar endeksi bu yıl yüzde 8.6 tırmandı. Uluslararası Para Fonu (IMF) İdari Direktörü Christine Lagarde, dün yaptığı konuşmada, Japonya Merkez Bankası enflasyonu yükseltmek için adımlar atarken ve Euro Bölgesi politika yapıcıları büyümeyi destekleme yollarını ararken, Fed'in faizleri incelikle ve makul bir şekilde yükselteceğini söyledi. Lagarde, petroldeki düşüşün küresel ekonomi için "net-net" iyi bir haber olduğunu sözlerine ekledi.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, "ABD doları halen favori para olarak görünüyor ve bu durum altına daha büyük bir sorun oluşturabilir," dedi ve fiyatlarda düşüş beklentisi ile açılmış pozisyonları işaret ederek, "Kısa pozisyonlardan çıkışlar piyasaya yalnızca kısa süreli bir güç sağlayacak" şeklinde görüş bildirdi.

Mart vadeli gümüş kontratları dün beş yılın en düşük seviyesi olan ons başına 14.155 dolardan yükselerek, günü yüzde 7.3 ile Ocak 2012'den bu yana en hızlı yükselişle kapadıktan sonra yüzde 3 kayıpla 16.185 dolara geldi.

Ocak vadeli platin yüzde 1.8 düşerek ons başına 1,219.30 dolara geriledi. Fiyatlar dün yüzde 2.5 ile Ekim 2013'ten bu yana en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. Mart vadeli palladyum yüzde 1.1 düşerek ons başına 799.05 dolara indi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.