İş ve sosyal hayatta vücut dilini doğru kullanmak önemi nedir?

Sözler ve kelimeler kadar güçlü olan vücut dili, iş ve sosyal hayatımızda büyük önem taşıyor.

0
4065

Karşımızdakilerle olan iletişimimizin yüzde 55’ini kurduğumuz vücut dili, kim olduğumuz ve karşımızdakinin kim olduğu hakkında önemli bilgiler veriyor. Özellikle, başta iş hayatı olmak üzere sosyal hayatımızda doğru vücut dilini kullanmak size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Oturmak

İş hayatınızda en dikkat etmeniz gereken şeylerin başında oturma şekliniz gelir. Örneğin, işe alım mülakatlarında, dik ve bacaklarınızı kapalı bir şekilde oturmanız kendinize güvendiğinizin ve işe hazır olduğunuzun mesajını karşı tarafa verir. Aynı şekilde arkaya doğru yaslanmak, karşınızdaki insanı önemseyerek, onun anlattıklarını dinlediğiniz mesajını verir.

İş toplantılarını verimli hale getirmenin yolları için tıklayın!

Gözler

Vücut dilinde iletişimin büyük bir kısmı bakışlar ile gerçekleşir. Karşınızdaki insanla konuşurken göz temasınızı asla kaybetmeyin. Bir grubun karşısında yaptığınız konuşmalarda, sadece bir kişiye odaklanmayın, herkesle göz teması kurmaya çalışın.

Eller

Vücut dilinin olmazsa olmazı olan jestlerde aşırıya kaçmamaya çalışın. Bir çok kimse, konuşurken ellerini ne kadar abartılı oynattıklarının farkında olmazlar. Bunun için ayna karşısında konuşarak veya konuşmanızı kameraya alarak nasıl konuştuğunuzu görebilirsiniz. Elleri çok kullanmak gibi hiç kullanmamak da ifadesizliğe yol açabileceğiniz aklınızdan çıkarmayın.

Kafa hareketleri

Aynı ellerinizle yaptığınız jestler gibi kafa hareketlerinizde, iletişimde, karşınızdakine, önemli bilgiler verir. Unutmayın ki, karşınızdakinin söylediklerini onaylamak amacı ile kafanızı sallamanız yerinde olduğu gibi aşırıya kaçmak komik görünmenize neden olabilir.

Başarılı iletişim kurmanın 9 yolu için tıklayın!

Ayakta durmak

Özellikle bir topluluk önünde ayakta konuşurken, mutlaka dik durun. Mümkünse karnınızı hafifçe geri çekip, omuzlarınızı da geriye atmanız sizin kendinize ne kadar güven duyduğunuzu ve konuya hakim olduğunuzu gösterir. Bir topluluk önünde ellerinizi bağlamanız, sizin kendinizden emin olmadığınızı ve agresif bir tavır içinde olduğunuzu gösterir.

Yüz ifadeleri

Yüz ifadeleri vücut dilinin olmazsa olmazları arasındadır. Aynı jestlerde olduğu gibi yüzde yapılan mimikler sizin anlatımınızı güçlendirir. Fazla yapılan mimikler ise inandırıcılığınızı kaybetmenize ve karşınızdaki insanın sizin söylediklerinizden çok mimiklerinize odaklanmasına neden olur.

Ayrıca karşınızdaki insana güven vermek için mutlaka karşınızdaki insanlara gülümseyin. Benzer şekilde kaşlarınızı çatmak, karşınızdakinin söylediklerini onaylamamama ve sinirlenme göstergesidir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.